Temel eğitim kapsamındaki çocukların sanatsal gelişim basamaklarının 21. yüzyıl koşullarına göre incelenmesi
Examination of the artistic development stages of children within the scope of basic education according to the 21st century conditions
- Tez No: 723506
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN TÜRKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çocukların duygularını, düşüncelerini anlatmalarında en etkili yollardan biri resimdir. Resim bütün çocuklar için evrensel bir dil olma özelliği taşır. Çocuk, resim yoluyla birçok konuda bize kendisiyle ve içinde bulunduğu çevreyle ilgili bilgi verir. Çocukların içinde bulundukları çevredeki, görsel algılarındaki, çizimlerindeki farklılıklar, kültürel ve sosyal farklılıklar onları ayrıcalıklı birey olarak kılar. Çocuğun bilişsel, fiziksel, sosyal gelişiminin çevresel faktörlerden etkilendiği gibi sanatsal gelişimi de çevresel faktörlerden etkilenir. Lowenfeld'in sanatsal gelişim evrelerinin temel eğitim kapsamındaki çocuklar için 21. yüzyıl koşullarında gösterdiği öngörülen değişimin çocuk resimleri ve uzman görüşlerine dayalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Hatay ilinde farklı sosyoekonomik düzeydeki okullarda öğrenim gören çocuklarla ve akademisyenlerin görüşlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen çalışmada öğrencilerin resim çizmeleri sağlanmıştır. Bununla birlikte çalışma alanı sanat olan dört akademisyenle yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Çalışma sonucundaki bulgulara göre çocuklar günümüzde fazla uyarıcıya maruz kalıyor olsa da Lowenfeld'in 1960'lı yıllarda ortaya koyduğu sanatsal gelişim basamaklarında yaş aralıkları geniş tutulduğu ve bilişsel gelişim ile paralel ilerlediği için aynı yaştaki çocukların çizimleri genel olarak aynı döneme denk gelmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most effective ways for children to express their feelings and thoughts is painting. Painting is a universal language for all children. The child gives us information about himself and his environment in many subjects through painting. Differences in children's environment, visual perceptions and drawings, cultural and social differences make them privileged individuals. Just as the cognitive, physical and social development of the child is affected by environmental factors, the artistic development of the child is also affected by environmental factors. It is aimed to examine Lowenfeld's artistic development stages, based on children's drawings and expert opinions, of the predicted change in 21st century conditions for children within the scope of basic education.The research was carried out in the 2020-2021 academic year in Hatay province, based on the opinions of children and academicians studying in schools at different socioeconomic levels. In the study, which was carried out with the qualitative research method, the students were provided to draw pictures. In addition, semi-structured interviews were conducted with four academicians whose field of study is art. Research data were analyzed with document and descriptive analysis technique. According to the findings of the study, although children are exposed to too many stimulants today, the drawings of children of the same age generally coincide with the same period, since the age ranges are kept wide in the artistic development stages that Lowenfeld revealed in the 1960s and it progresses in parallel with the cognitive development.