Ratlarda iyonizan radyasyonun neden olduğu renal hasara karşı kırmızı ginseng ve amifostinin koruyucu etkisi
Protective effect of red ginseng and amifostine against renal damage caused by ionizing radiation in rats
- Tez No: 723546
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KARAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Kanser tedavisinde önemli bir yeri olan Radyoterapi (RT) uygulamalarında ortaya çıkan komplikasyonları azaltmak için sentetik ve doğal birçok farklı radyoprotektif madde geliştirilmesine rağmen olası yan etkiler tam olarak önlenememiştir. Bu doğrultuda planladığımız çalışma ile İyonizan Radyasyonun (İR) sağlıklı böbrek dokularında meydana getirdiği toksik etkiye karşı; sentetik radyoprotektör olan Amifostin (AM) ve doğal bir radyoprotektif ajan olan Kırmızı Ginseng'in (KG) koruyucu etkisi biyokimyasal, histopatolojik ve immünohistokimyal parametrelerdeki değişimler üzerinden aydınlatılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada beş grup oluşturuldu: Grup I Kontrol (Oral SF), Grup II yalnız İR, Grup III İR+AM (RT'den 30 dakika önce 200 mg/kg (i.p.) AM), Grup IV İR+ KG verildi (4 hafta günde 1 kez 200 mg/kg oral yolla KG), Grup V kombine (İR+KG+AM) (KG verilmesi Grup IV de belirtildiği gibi; AM, İR'den 30 dakika önce 200 mg/kg (i.p.). Kontrol grubu dışındaki gruplara tüm vücut tek fraksiyonda 6-Gy İR uygulanmıştır. Tüm denekler, ışınlamadan 2 gün sonra anestezi altında sakrifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although many different synthetic and natural radioprotective substances have been developed to reduce the complications that occur in Radiotherapy (RT) applications, which has a crucial role in the treatment of cancer, potential side effects have not been completely avoided. In the present study, through changes in biochemical, histopathological and immunohistochemical parameters, it is attempted to elucidate the protective effect of Amifostine (AM), a synthetic radioprotector, and Red Ginseng (KG), a natural radioprotective agent, against the toxic effect of Ionizing Radiation (IR) on healthy kidney tissues. Materials and Methods: This study consists of five groups: Group I Control (Oral SF), Group II IR only, Group III IR+AM (200 mg/kg (i.p.) 30 minutes before IR), Group IV IR+KG was given (200 mg/kg orally KG orally once a day for 4 weeks), Group V combined (IR+KG+AM) (KG was given 200 mg/kg 30 minutes before AM, IR as indicated in Group IV. (i.p.). 6-Gy IR was applied to all of the groups except the control group in a single fraction of the whole body. Two days following irradiation, all subjects were sacrificed under anaesthesia.