Sigara bağımlılık düzeylerinin alçak frekanslarda işitme üzerine etkisi
The effect of cigarette addiction levels on hearing at LOW frequencies
  1. Tez No: 723568
  2. Yazar: MERT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı Fagerström Nikotin Bağımlılık Testine göre sigara kullanan bireylerin, bağımlılık düzeyi belirlenerek işitmenin alçak frekanslarda etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmaya Konya Beyhekim Eğitim Araştırma Hastanesi Odyoloji Ünitesi'ne başvuran 18-50 yaş arasındaki toplam 100 kişi dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılmıştır. Sigara bağımlılığı açısından yüksek riskli grupta yer alan katılımcılarda işitme kaybı şikayetinin yüksek risk taşımayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü. Sigara bağımlılığı açısından yüksek riskli grupta yer alan katılımcılarda işitme cihazı kullanımının daha yüksek olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görüldü. Yüksek risk taşıyan sigara bağımlılarında sağ kulak saf ses odyometri sonucunda hafif düzeyde işitme kaybı saptanma oranının yüksek risk taşımayan sigara bağımlılarına göre anlamı şekilde yüksek olduğu görüldü. Yüksek risk taşıyan sigara bağımlılarında sağ kulak saf ses odyometri sonucunda hafif düzeyde işitme kaybı saptanma oranının yüksek risk taşımayan sigara bağımlılarına göre anlamı şekilde yüksek olduğu görüldü. Elde edilen sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda sigara kullanımının işitme sorunlarına neden olabildiği, bu nedenle işitme kaybının minimize edilebilmesi için sigara bırakılmasına dair insanların konuyla ilgili bilinçlendirilmelerinin önemli olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to smoke cigarettes according to the Fagerström Test for Nicotine Dependence. by determining the addiction level of individuals using to investigate whether it has an effect. In this study, Konya Beyhekim Education The total number of patients between the ages of 18-50 who applied to the Research Hospital Audiology Unit. 100 people are included. Fagerström with personal information form as data collection tool Nicotine Dependence Test was used. High risk for smoking addiction Hearing loss complaints in the participants in the group who do not carry high risk was found to be significantly higher than In terms of smoking addiction Hearing aid use is higher in participants in the high-risk group. However, it was seen that the difference between the groups was not significant. Right ear pure-tone audiometry results in high-risk smokers The rate of mild hearing loss is not high-risk non-smoking It was found to be significantly higher than the addicts. high risk mild level in cigarette addicts as a result of pure tone audiometry in the right ear. The rate of detection of hearing loss is higher than that of smokers who do not carry a high risk. significance was found to be high. Considering the results obtained, the use of cigarettes can cause hearing problems, so hearing loss is minimized. people about quitting smoking in order to be able to We believe that raising awareness will be important.