Dasein'ın varlığı anlaması üzerinden Bezik Oynayan Kadınlar şiirinin oyunlaştırılması
The dramatization of the poem Bezik Oynayan Kadınlar [The Women Who Play Bezique] based on Dasein's conceiving of being
  1. Tez No: 723588
  2. Yazar: GİZEM ULUCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın kapsamında Martin Heidegger'in Dasein kavramı; Edip Cansever'in“Bezik Oynayan Kadınlar”şiiri üzerinden incelenecektir. Heidegger, varlığın anlamını Dasein kavramı üzerinden inceler. Bakıldığında Dasein,“dünya-içinde-varlık”olmasıyla varlığı anlamaktadır. Diğer yandan, özne ve nesne arasındaki ayrım Dasein'ın,“dünya-içinde-varlık”olamaması anlamına gelir. Çünkü böyle bir ayrım, Dasein'ın dünya ve nesnelerle akıl üzerinden bir ilişki kurduğunu gösterir. Bu bağlamda Dasein, aklın hakimiyeti altındaki konvansiyonel metin(logos) yerine şiir ile incelenmiştir. Bakıldığında şiir, akıcılığını nedensellik çerçevesinde kurulmuş olay örgüsünden değil,“ritmik”ve“parçalı”yapısından almaktadır. Konvansiyonel metin, oyuncuyu sınırlandırırken; şiir, bir oyun alanı yaratarak oyuncunun sahne üstündeki“mevcudiyet”ine alan açar. Diğer yandan Martin Heidegger'in Dasein ile varlığın anlamını ararken üstünde durduğu; ölüm, nesne ile olan ilişki, dünya içindelik gibi kavramlar Edip Cansever'in varlık incelemesinde de karşımıza çıkar. Bu sebeple Dasein, Edip Cansever'in yazmış olduğu“Bezik Oynayan Kadınlar”şiirinde aranmıştır. Bu araştırma sonrasında yapılan dramaturjik çalışmayla; şiirin ritmik yapısı bozulmadan, kısa bir oyun haline getirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, Martin Heidegger's concept of Dasein will be analyzed on the basis of Edip Cansever's poem Bezik Oynayan Kadınlar [The Women Who Play Bezique]. Dasein, as a matter of fact, conceives being in that it is“being-in-the-world”. The distinction between subject and object, on the other hand, means that Dasein cannot be“being-in-the-world”. This is because such a distinction implies that Dasein establishes a relationship with the world and objects through reason. In this context, Dasein was analyzed through poetry instead of the conventional text (logos) dominated by reason. The flow in poetry, as a matter of fact, results not from a plot built around causality, but from its own“rhythmic”and“fragmental”structure. The conventional text restricts the actor, whereas poetry gives room to the actor's on-stage“presence”by creating a playfield. On the other hand; the concepts such as death, the relationship one has with the object, being-in-the-world are also found in Edip Cansever's analysis of being. Dasein was therefore sought for in the poem“Bezik Oynayan Kadınlar”written by Edip Cansever. The dramaturgic study conducted following this research aims to dramatize the aforementioned poem into a short play by preserving its rhythmic structure.