Çalışan koçluğunun psikolojik sermaye üzerindeki etkisinin ve psikolojik sermayenin yenilikçi iş davranışı ile işte kendini yetiştirme üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of managerial coaching on psychological capital and the effect of psychological capital on innovative work behavior and thriving at work
- Tez No: 723589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYNAZ UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışan koçluğu son yıllarda ön plana çıkan bir kavramdır. Çalışan koçluğu çalışanın kendi kaynaklarını farketmesini, geleceğe umutlu bakmasını, kendine ve geleceğine daha fazla güvenmesini, potansiyelini geliştirmesini ve kullanmasını sağlar. Psikolojik sermaye kişinin enerjisinin yüksek olmasını, hem gelişmeye açık olmasını hem de yenilikçi davranışları sergilemesinde etkili olabilir. Bu özellik ve davranışlar daha çok belirsizliğin ve yenilikçilik beklentilerinin yüksek olduğu günümüz çalışma dünyasında daha da önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada oluşturulmuş modele göre çalışan koçluğunun psikolojik sermaye üzerindeki etkisi ve aynı zamanda psikolojik sermayenin işte kendini yetiştirme ile yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisi incelenmektedir. Araştırmanın modeli kapsamında oluşturulan hipotezleri test etmek için Türkiye'de çalışan 472 beyaz yakalı çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu kapsamda yapılan sonuçlara göre çalışan koçluğu çalışanların psikolojik sermayesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahiptir. Ayırca çalışanların psikolojik sermayesinin hem yenilikçi iş davranışı, hem de işte kendini yetiştirme üzerinde istatiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisi tespit edilmiştir. Tüm bunlardan yola çıkarak çalışan koçluğunun çalışanların önemli tutum ve davranışlarının oluşmasında etkili bir araç olduğu söylenebilir. Günümüzde önemli bir uygulama haline gelen çalışan koçluğunun, önümüzdeki dönemlerde daha da önemli hale geleceği ve yöneticiliğin önemli bileşenlerinden biri olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Managerial coaching is a concept that has come to the fore in recent years. Managerial coaching enables employee to realize his/her own resources, to look hopeful towards the future, to have more confidence in himself/herself and to his/her future, to develop and use his/her potential. These opportunities bring to mind the concept of psychological capital, which is related to the characteristics of employees such as optimism, hope, resilience and self-efficacy. Psychological capital can be effective in a person's high energy, being open to development and exhibiting innovative behaviors. These attitudes and behaviors have become even more important in today's working life where uncertainty and innovative expectations are high. In this study, it is designed to conduct research by creating a model related to the above-mentioned concepts. In order to test the hypotheses created within the scope of the research model, the data obtained from 472 white-collar employees were analyzed. In a part of the model created in this study, the effect of employees' psychological capital on innovative work behavior and thriving at work is examined. As a result of the evaluations made in this context, it has been determined that the psychological capital of the employees has a statistically significant and positive effect on both innovative work behavior and thriving at work. The other part of the research model was created to examine the effect of managerial coaching on psychological capital. According to the results obtained, managerial coaching has a statistically significant and positive effect on the psychological capital of employees. Based on all these, it can be said that managerial coaching is an important tool in the formation of important attitudes and behaviors of employees. It is predicted that coaching, which has become an important practice today, will become even more important in the coming periods and will become one of the important components of management.