Toprak yıkama proseslerinden gelen atık suların arıtılması
Treatment of waste water from soil washing processes
  1. Tez No: 723619
  2. Yazar: GİZEM ERSÖZ AKÇAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Endüstrileşme ve aşırı kullanım sonucunda, topraklarımızdaki organik ve inorganik kirletici seviyeleri günden güne artmaktadır. Topraklarda biriken bu tür kirleticiler atmosferik taşınım veya yeraltı suyu ile uzun mesafeler taşınmakta olup bitkilerin ve canlı organizmaların lipid kısmında birikim göstermektedirler. Bu nedenle bu tür toprakların çevre dostu kimyasallar ve işlemler kullanılarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu tezde yıllanmış DDT ve metabolik ürünlerini içeren toprağın, Bitkisel kökenli madde (BKM) ile yıkanması sonucunda oluşan atıksuların elektrooksidasyon ile arıtılabilirliği incelenmiştir. 4 L'lik behere 2,30 gram BKM eklenerek hacmi 4 L ye saf su ile tamamlanarak, 1 gün boyunca 120 rpm de karıştırılmıştır. DDE ile kirlenmiş toprağın BKM çözeltisi ile yıkanmasından sonra elde edilen atık su elektrooksidasyon deneylerinde kullanılmıştır. Numunelerdeki DDE GC ile, toplam organik karbon ise TOK cihazi ile ölçülmüştür. Farklı elektrod ve akımların TOK giderme verimine etkisi incelenmiştir. En iyi sonuç, 2 amper akımda 5 saat sürede Bor katkılı elmas elektrot (BDD) ile TOK giderim verimini % 81,9 olarak elde edilmiştir. BKM içeren çözeltinin biyolojik arıtımı konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The levels of the organic and inorganic contaminants in the soils have increased day by day due to industrialization and excessive agricultural usage. The contaminants accumulated in the soil may be transported to long distances by atmospheric movements or groundwater flows and can be accumulated in the plants and lipid fraction of living organisms. Thus, it is necessary to clean such soils by using environmentally friendly chemicals and processes. This thesis examines the electro-oxidation treatment of wastewater, which was formed as a result of washing the soil containing weathered DDT and its metabolites of DDD and DDE with Plant Based Material (PBM). By adding 2,30 grams of PBM to a 4 L beaker, the volume was made up to 4 L with distilled water and mixed at 120 rpm for 1 day. The solution was filtered and stored at +4 oC to use the soil washing and control experiments. The wastewater obtained after washing the DDE contaminated soil with the solution of the PBM was used in the electro-oxidation experiments. DDE and Total organic carbon were measured by Gas Chromotogrphy and TOC analyzer, respectively. The effect of different electrodes and currents on TOC removal efficiency was investigated. The best result was obtained by the Boron doped diamond electrode which was 81,9 % of TOC removal efficiency at 2 amperes of the current for 5 hours. Further research needs to be done on the biological treatment of PBM-containing solutions.