Nusayrilik' te âhiret inancı
Belief in the hereafter in the Nusayri sect
  1. Tez No: 723624
  2. Yazar: BÜŞRA MERYEM SEYİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hz. Peygamber'in vefatının ardından mezhepsel oluşumlar ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında yer bulan Nusayri mezhebi, Muhammed b. Nusayr en- Nemiri tarafından kurulan, Hamdan el- Hasibî tarafından sistematik hale getirilen Şiî Bâtıni bir fırka olarak günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Nusayri mezhebi birçok din ve kültürden etkilenmiştir. Bu etkileşimler sonucunda İslamiyet' te yeri olmayan inanışlara sahip olmuşlardır. İslam'da âhiret inancı Kur' ân- ı Kerim' de iman edilmesi istenen esaslardan bir tanesidir. Âhiret, insanın yaşadığı dünya hayatının sonrasındaki varoluşu ve hayatı ifade eder. Yaratılan her şeyin bir ömrü olduğu gibi, şu fâni dünyanın ömrü de Yüce Allah tarafından belirlenmiştir. Kişi bu dünyada yaptıklarının karşılığını ödül veya ceza şeklinde âhirette görecektir. Nusayrilerde âhiret inancı reenkarnasyon yani ruh göçünden beslenmektedir. Reenkarnasyon, ölen kişinin ruhunun amelleri doğrultusunda başka birinin bedenine girerek dünyaya yeniden gönderilmesi durumudur. Kişi ölümünden sonra âhiret hayatında göreceği ödül ve cezayı dünya hayatındaki geçmiş yaşantısındaki durumuna bağlı olarak tekrardan gönderilerek yaşayacaktır. Ruh; insandan insana, insandan hayvana, insandan bitkilere geçişi dolayısıyla üç şekil değişikliğine girmektedir. Bundan dolayı her insan bitki veya hayvan olarak dünyaya gelmemek ve gelecekteki yaşamını garanti altına almak için günahlardan uzak durmalı, yaşamını iyi bir Nusayri mümin olarak sürdürmelidir.
Özet (Çeviri)
After the death of the Prophet Muhammad, some sectarian formations emerged. The Nusayri sectarian which is among them was established by Muhammad b. Nusayr an-Nemiri and was systematized by Hamdan al-Hasibî. Also it has survived as a Shia esoteric sect until today. The Nusayri sectarian has been affected from a lot religions and cultures. As a consequence of these interactions, they had beliefs that had no place in Islam. Belief in the hereafter in Islam is one of the principles that are required to be believed in the Qur' an. The Hereafter means the existence and life after the worldly life that people live now. As the all created are mortal, the life of that mortal world has been determined by Almighty Allah. A person will take the reward or punishment in the hereafter for what she/he has done in this world in the hereafter. The belief in the hereafter of the Nusayri is cultivated by reincarnation that means the transmigration of the soul. Reincarnation means that the soul of the death will be sent back to the world by entering the body of another person according to his/her deeds. A person who will take the reward and punishment in the hereafter, will experience again depending on her past life in this world by being sent back to the world. Soul; It has three shape changes as the transition from human to human, from human to animal, from human to plant. For this reason, every human should stay away from sins and lead her/his life as a good Nusayri Muslim, in order not to be born as a plant or animal and to assurance her/his future life.