Türkiye'de televizyon program endüstrisi: Bağımsız prodüksiyon şirketleri üzerine bir inceleme
Television programming industry in Turkey: Independent production companies
- Tez No: 72368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu çalışma televizyon programlarının form ve içeriklerinin biçimlenmesi sürecinde, bağımsız prodüksiyon şirketlerinin rolüne ve etkisine odaklanmaktadır. Bağımsız prodüksiyon şirketleri yayıncılık alanında yer almayan fakat yayın kuruluşlarına ürettikleri programlarını satan ve/veya onlarla ortak üretime giden şirketleri ifade etmektedir. Bağımsız prodüksiyon pratiğine geniş ve tarihsel bir perspektifle yaklaşan çalışma, televizyon program endüstrisinin yapısı ve işleyişi, üretim süreçleri, programcılık alanındaki özel sorunlar ve geliştirilen stratejilere ilişkin tam bir panorama sunmaya çalışmaktadır. Bağımsız prodüksiyonun Türkiye pratiğini kavrayabilmek için, televizyonun endüstriyel örgütlenmesinin tarihsel gelişimi, ABD ve Avrupa'da (özellikle İngiltere olmak üzere) bağımsız prodüksiyonun nasıl biçimlendiği, bugün hangi bağlama oturtulduğu ve yayıncılığın genel yapısını nasıl etkilediği araştırılarak bir karşılaştırma zemini oluşturulmuştur. Türkiye'de bağımsız prodüksiyon pratiğinin bugünkü yapılanmasını araştırmak için, otuza yakın derinlemesine mülakat yapılmış, resmi ve özel doküman çalışmasından yararlanılmış ve program üretim süreçleri katılmalı gözlem tekniğiyle incelenmiştir. Ayrıca, 1996-1997 yayın döneminde özel televizyon kanallarının yayın akışları incelenerek, bağımsız prodüksiyon ürünlerinin ağırlığı ve programcılık eğilimlerine etkisi analiz edilmiştir. Türkiye'de televizyonculuk alanındaki gelişmeleri izleyebilmek, program formatlarının dönüşümüne ilişkin analizler yapmak ve televizyon içeriklerine eleştirel bir perspektif sunabilmek, televizyonun program kaynağı olarak bu yan sektörün bilinmeyen yönlerini açığa çıkarmayı da gerekli kılmaktadır. Çalışmanın yaklaşımı, televizyon endüstrisinin bir bütün olarak ele alınması gerekliliği üzerine kurulmuştur. Bu çerçevede,“özgür rekabet”ve özel girişim"in kendiliğinden ürün çeşitliliği ile sonuçlanacağı yönündeki liberal yaklaşımların, televizyon alanındaki geçerliliği de sınanmaktadır. 134
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study focuses on the role and influence of independent production companies in shaping and maintaining contents and forms of television programmes. Independent Production Company is described as a television company, which does not operate in broadcasting area, but acts as producers/co-producers, which sell programs to the broadcasting institutions. The study approaches to independent production practices from a broad and historical perspective. It attempts to give a precise picture of its industrial and structural working, production processes, special problems and strategies in the field of television programming. In order to understand the situation in Turkey, a comparison base has been established by compiling answers to the following questions: How was“independent production”formed and conceptualised in US and Europe, especially in England? How has it been integrated to the general system of broadcasting? How does current situation of independent production practice differ from that of the earlier periods? The methodology to explore the current structure of independent production in Turkey is based on deep interviews conducted with nearly thirty television producers and other television staff. These interviews are supported with public and private documents and with participant observation of production processes. In addition, to explain the percentage of independent programs, their influence in television prograrnming and industrial tendencies, program flow of private television channels was analysed for the broadcasting period of 1 996-1 997. To explain the developments in programming field, it is crucial to demystify the unknown aspects of Independent Production Company as a television program source. To develop a critical view towards the medium, it is also important to analyse changes in formats and genres provided by independents. The approach developed in this thesis also requires an undertaking of television industry as a whole. In this context, the study tries to find an answer to the question, whether or not“free competition”and“private enterprise”in television market would automatically lead to product diversity in television programs as liberal economists have always been claiming. İÖBt'tS IIE31C -':m