Düşük ısı bozunmasının farklı içerikteki yttrium ile stabilize zirkonyaların eğilme dayanımlarına etkisi
The effect of low temperature degradation on flexural strength of stabilized zirconia with different content of yttrium
- Tez No: 723686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ELÇİN SAĞIRKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, farklı sinterizasyon işlemleri sonrasında hidrotermal yaşlandırmanın 4 farklı içeriğe sahip zirkonya materyallerinin eğilme dayanımlarına, faz değişimlerine ve tane boyutlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 3Y-TZP (Ceramill Zolid Preshade)[Z], 4Y-TZP (Ceramill HT+ Preshade ve Ceramill Gen-X Multilayer)[H ve G] ve 5Y-TZP (Ceramill FX Multilayer)[F] olmak üzere 4 farklı CAD/CAM zirkonya materyali kullanılmıştır. Nihai boyutları 24x4x1.2 mm olacak şekilde her bir materyalden 40 adet, toplamda 160 adet örnek hazırlanmıştır. Zirkonya örnekleri, hızlı sinterleme protokolünde (1580 °C-10 dakika, n=80) ve klasik sinterleme protokolünde (1450 °C-2 saat, n=80) sinterlenmiştir. Dört nokta eğme testi, her grup örnek için yaşlandırma işlemi uygulamadan (n=10)[C] ve hidrotermal yaşlandırma uygulanarak (134°C, 0.2 MPa basınçta 10 saat, n=10)[A] sonra üniversal test cihazı ile 1mm/dk kafa hızında gerçekleştirilmiştir. Veriler üç yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Her grup için bir örneğe XRD analizi yapılmıştır. Tane boyutları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to evaluate the effect of hydrothermal aging on the flexural strength, phase changes and grain sizes of zirconia materials with 4 different contents after different sintering processes. Materials and Methods: In the study, 3Y-TZP (Ceramill Zolid Preshade)[Z], 4Y-TZP (Ceramill HT+ Preshade and Ceramill Gen-X Multilayer)[H and G] and 5Y-TZP (Ceramill FX Multilayer)[F] including 4 different CAD/CAM zirconia materials were used. 40 samples of each material, 160 samples in total, were prepared with final dimensions of 24x4x1.2 mm. Zirconia specimens were sintered in the high-speed sintering protocol (1580 °C-10 min, n=80) and the conventional sintering protocol (1450 °C-2 h, n=80). The four-point bending test were applied for each group of samples without aging (n=10)[C] and hydrothermal aging (10 hours at 134°C, 0.2 MPa pressure, n=10)[A] with a universal testing machine at a crosshead speed of 1mm/min. Data were analyzed statistically using three-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD tests. XRD analysis was performed on a sample for each group. The grain sizes were examined by scanning electron microscopy (SEM).