Augmented reality wayfinding: A systematic literature review
Artırılmış gerçeklik ile yön bulma: Sistematik alanyazın taraması
  1. Tez No: 723711
  2. Yazar: ECE ALPAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN OSMAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çağımızda gelişen teknolojilerin gelişimi birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. İnsan yaşamına büyük katkı sağlayan en popüler yeniliklerden biri olan artırılmış gerçeklik, hayatın birçok alanında insanlar için yeni fırstalar sunarak hayatı kolaylaştırıyor. Artırılmış gerçeklik uygulamaları eğitim, turizm, mimari, gıda endüstrisi ve benzeri birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada iç mekânda artırılmış gerçeklik ile yön bulmayı sağlayan uygulamalar ve kavramlar ele alınmıştır. Bu bağlamda çalışmanın genel amacı, sistematik alanyazın taraması yoluyla yön bulma konusunda artırılmış gerçeklik alanındaki son çalışmaları kapsamlı bir şekilde ele almak ve bu çalışmaların kapsam ve içeriğine göre bir sınıflandırma önermektedir. Araştırma kapsamında artırılmış gerçeklik ile navigasyon konusunda 25 çalışma belirlenmiş ve bu çalışmalar detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, son dönemde artırılmış gerçekliğin iç mekan yön bulma çalışmaları için akademik araştırmaların ilgi alanına girdiği, ancak yön bulmada artırılmış gerçeklik çalışmalarının doğruluğunun arttırılması ve artırılmış yön bulma sistemlerinin tasarımı ile ilgili çok az çalışma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The development of emerging technologies of today has brought many innovations. Augmented reality, which is one of the most popular innovations that makes a great contribution to human life, facilitates new opportunities for humans in many areas of life. Augmented reality applications are used in many fields like education, tourism, architecture, food industry, and such. In this study, applications and concepts of augmented reality wayfinding for the interiors are discussed. In this context, the general aim of the study is to comprehensively consider the recent studies in the field of augmented reality research in wayfinding through a systematic literature review and to propose a classification according to the scope and content of the considered studies. Within the scope of the research, 25 studies on navigation with augmented reality are determined and these studies are examined in detail. According to the findings of the study, it has been seen that augmented reality is in the interest of academic research for indoor wayfinding studies, however, only few studies have been dealing with the increase of the accuracy of augmented reality wayfinding and the design of augmented wayfinding systems.