Eymir Gölü çevresindeki bazı Anadolu karaçamı ve Toros sediri ağaçlandırmalarının değerlendirilmesi
Assesment of afforestation of Anatolian black pine and Taurus cedar at Eymir Lake area
  1. Tez No: 723759
  2. Yazar: CEMRE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NURİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ankara ili yeşil kuşak ağaçlandırması içerisinde takriben 3000 ha'lık alan büyüklüğü ile ODTÜ Ormanı ve Eymir Gölü çevresi önemli bir yer tutar. Bu çalışmada; Eymir Gölü çevresinde yapılan Toros Sediri ve Anadolu karaçamı ağaçlandırma performansları ve bu gelişim performanslarına bakı ve yamacın etkileri araştırılmıştır. Ağaçlandırma sahasının 950 ile 1160 m yükseltileri arasında, %0 ile 27 eğime sahip alanlarda; 20x20 m büyüklüğünde sekiz (8) örnek alanda Anadolu Karaçamı ile Toros sedirinin gelişimleri irdelenmiştir. Araştırmanın sonucunda; Eğim artışına paralel olarak birim alandaki Anadolu karaçamı birey sayısında azalma tespit edilmiştir. Ağaçların çap ve boy gelişimleri üzerinde ana etkenin bakı olduğu, güney bakılarda plante edilmiş karaçamların kuzey bakılardakilere göre daha iyi gelişim gösterdiği saptanmıştır. Bununla birlikte; Kuzey bakılarda bulunan Toros sedirlerinin güney bakılarda bulunan sedirlere göre daha iyi çap ve boy yaptığı tespit edilmiştir. Genel olarak gerek Anadolu karaçamı gerekse Toros sediri bireylerinin çap ve boy gelişimleri üzerinde bakı ve topoğrafik özelliğin (Üst yamaç (Dağ yamacı) ve vadi) önemli düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
METU Forest and the surroundings of Eymir Lake have an important place in the green belt afforestation of Ankara province with an area of approximately 3000 ha. In this study; The afforestation performances of Taurus Cedar and Anatolian larch around Eymir Lake and the effects of aspect and slope on these growth performances were investigated. Between 950 and 1160 m elevations of the afforestation area, in areas with a slope of 0 to 27%; The development of Anatolian black pine and Taurus cedar in eight (8) sample areas of 20x20 m was examined. As a result of the research; In parallel with the increase in slope, the number of Anatolian larch individuals per unit area decreased. It has been determined that the main factor on the diameter and height development of the trees is the aspect, and the black pines planted in the southern aspects show better growth than the ones in the northern aspects. With this; It has been determined that Taurus cedars in northern aspects have better diameter and height than cedars in southern aspects. In general, it has been determined that the aspect and topographic features (upper slope (mountain slope) and valley) have a significant effect on the diameter and height development of both Anatolian larch and Taurus cedar individuals.