COVID-19 salgınının geçici koruma altındaki Suriyelilerin istihdamına etkisi
The impact of the COVID-19 pandemic on the employment participation of Syrians under temporary protection
- Tez No: 723804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Covid-19 salgınının yayılım hızını azaltmak için alınan tedbirler neticesinde birçok insan iş kaybı yaşamıştır. Devlet iş kaybı ve ekonomik kayıpların önüne geçmek için çeşitli uygulamalar hayata geçirmiş olsa da Türkiye'de geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin büyük kısmı bu önlemlerden yararlanamamış ve salgın karşısında tamamen savunmasız kalmışlardır. Çalışmada geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Covid-19 salgını nedeniyle istihdamda yaşadıkları sorunlar ve bunların yaşam şartlarına etkisinin ne şekilde olduğu tespit edilmeye çalışılmış; tüm dünyanın ortak sorunu olan Covid-19 salgını ve mülteci problemi bir arada ele alınarak literatüre katkı sağlamak ve gelecekte yapılacak araştırmalara temel oluşturmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yarı yapılandırmış mülakat tekniği kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, İstanbul'da yaşayan geçici koruma statüsündeki ve çalışma çağında olan 16 Suriyeli ile görüşülmüştür. Katılımcılara kartopu yöntemiyle ulaşılmış olup elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada Suriyelilerin Covid-19 salgını nedeniyle yaşadıkları en önemli sorunun gelir kaybı olduğu tespit edilmiştir. Çoğunluğu kayıt dışı çalışan katılımcıların güvencesiz çalışma koşullarının, salgının yaşam koşulları üzerindeki olumsuz etkisini daha da artırdığı ortaya konmuştur. Katılımcıların, yaşanan gelir kaybı nedeniyle temel ihtiyaçlarını dahi karşılamada zorlandıkları görülmüştür. Katılımcıların çoğunluğunun yaşadıkları gelir kaybını telafi edebilmek için borçlanma yoluna gittiği tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışma sonuçlarına göre Covid-19 salgını Türkiye'de geçici koruma statüsündeki Suriyelileri hem maddi hem de manevi anlamda daha kırılgan bir hale getirmiştir. Salgın, doğal afet gibi kriz durumlarında dezavantajlı grupların toplumun diğer kesimlerine göre daha çok zarar gördüğünün bilincinde olunarak alınan tedbirlerin ve verilen desteklerin toplumun tamamını kapsayacak şekilde planlanması ve uygulanması gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: As a result of the measures taken to reduce the spread of the Covid-19 pandemic, many people have lost their jobs. Although the state has implemented various practices to prevent job loss and economic losses, most of the Syrians with temporary protection status in Turkey have not been able to benefit from these measures and have been completely defenseless against the pandemic. The study aimed to determine the problems experienced by Syrians with temporary protection status during their participation in employment due to the Covid-19 pandemic and how they affected their living conditions; it is aimed to contribute to the literature and to form a basis for future research by considering the two common problems faced by the entire world: the Covid-19 pandemic and the refugee problem. Material and Method: In this study, which was carried out using the semi-structured interview technique, 16 Syrians with temporary protection status and working age living in Istanbul were interviewed. The participants were reached with the snowball method and the data obtained were evaluated with the descriptive analysis method. Findings: It has been determined that the most important problem faced by Syrians due to the Covid-19 outbreak is income loss. It has been observed that insecure work conditions of the employees mostly in informal employment increased the negative impact of the pandemic on their lives. The participants had difficulties in meeting even their basic needs due to the loss of income. The majority of the participants resorted to borrowing in order to compensate for the loss of income they experienced. Conclusion: According to the results of the study, the pandemic has made Syrians with temporary protection status in Turkey more fragile both materially and emotionally. It is considered necessary to plan and implement the measures taken and the support provided in a way that covers the entire society, being aware of the fact that disadvantaged groups suffer more than other segments of society in crisis situations such as pandemics and natural disasters.