Türkiye'de kadın girişimciliği ve ekonomik büyümeye etkileri
Women's entrepreneurship in turkey and effects on economic growth
  1. Tez No: 723805
  2. Yazar: TOLGA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENGİN SANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Girişimcilik, bugünkü anlamını Sanayi Devrimi ile kazanmıştır. Sanayi Devrimi'ne kadar el işçiliği, zanaatkarlık gibi dalların perspektifinde gelişen bu kavram, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgi temelli üretime ve hizmetler sektörüne odaklanmıştır. Girişimci, ekonomik anlamda mal ya da hizmet üretmek ve ürettiği bu ürünü kara çevirebilmek için üretim faktörlerini elinde bulunduran ve bu girişimin sonunda oluşacak tüm riskleri üstlenen kişidir. Tüm bunları yaparken kendi donanım ve bilgisini kullanarak mal ve hizmetler dünyasına yeni bir bakış açısı getiren kişidir. Girişimciliğin istihdam artışına, ekonomik refahın gelişmesine ülkelerin gelişmişlik seviyesine doğrudan etkisi olduğundan, gelişmiş ülkeler, genellikle girişimciliğin önemini erkenden fark edip buna destek olmuşlardır. Girişimcilik ekonomik katkının yanında toplumsal katkıda da bulunur. Girişimciliği benimseyen ve destekleyen ülkelerin toplumları daha yaratıcı ve yenilikçidir. Girişimciliğin önemini fark eden ve onu destekleyen ülkeler nüfusun yarısını oluşturan kadınların da girişimcilik alanına dahil edebilmek için çalışmalara başlamıştır. Dünya genelinde, gelişmiş ülkelerin kadınları girişimciliğe özendirme konusunda hevesli olduğu gözlemlenmekte ve kadınların girişimcilik alanında erkeklere yakın seviyede olduğu görülmektedir. Gelişimini sürdüren ülkelerde ise kadınlar bu konuda erkeklerin oldukça gerisindedir. Ülkemizde kadın girişimciliğinin önemi özellikle 90'lı yıllardan sonra fark edilmiş ve bu alanda çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Her ne kadar kadın girişimciliği konusunda bazı çalışmalar yapılsa da gelişmiş ülkelerin oldukça gerisindeyiz. Bunun kültürel ve toplumsal birçok sebebi bulunmaktadır. Eğitim, kadının toplumdaki rolü, cinsiyet ayrımcılığı gibi sebeplerden kadın bir türlü çalışma hayatına dahil olamamaktadır. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların, yaşadıkları toplum tarafından bu şekilde dışlanıyor olması ülkemiz adına oldukça düşündürücü ve üzerinde durulması gereken bir sorundur. Dünyada kadın girişimcilerin çok olduğu ülkelerin gelişmişlik seviyesi oldukça yüksek ve GSYH rakamları tatmin edici seviyededir. Bir toplumun gelişebilmesi, yeniliğe, yaratıcılığa açık olması, ekonomik alanda özgür bir seviyeye gelebilmesi kadınların iş hayatına dahil edilmesinden geçer. Çalışmamızda kadınların iş hayatına neden dahil olamadıkları, girişimcilik konusunda neden engellerle karşılaştıkları ve kadınların girişimci sayıları arttıkça ekonomik büyümeye ne gibi etkilerinin olduğuna dair değerlendirmeler yapılacaktır. Yapılan çalışmada kadın girişimcilerin ülkemizde karşılşatıkları sorunlara değinilerek bir farkındalık oluşturması ve bu sorunlar kaldırılırsa ekonomik refahın sağlanmasına yönelik nasıl katkılarının olacağına dair bir fikir temeli oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship gained its current meaning with the Industrial Revolution. This concept, which developed in the perspective of branches such as handicraft and craftsmanship until the Industrial Revolution, focused on knowledge-based production and services sector with the development of technology. An entrepreneur is a person who has the factors of production in order to produce goods or services in an economic sense and to turn this product into profit and undertakes all the risks that will arise at the end of this enterprise. While doing all this, she/he is the person who brings a new way to the world of goods and services by using his own equipment and knowledge. Since entrepreneurship has a direct impact on the increase in employment, the development of economic welfare and the level of development of countries, developed countries are generally the ones that recognize the importance of entrepreneurship early and support it. Entrepreneurship makes a social contribution as well as an economic contribution. The societies of countries that embrace and support entrepreneurship are more creative and innovative. Countries that realize the importance of entrepreneurship and support it have started to work to include women, who make up half of the population, in the field of entrepreneurship. It is observed that developed countries around the world are enthusiastic about encouraging women to entrepreneurship and it is seen that women are close to men in the field of entrepreneurship. In developing countries, women are far behind men in this regard. The importance of women's entrepreneurship in our country has been noticed especially after the 90's and studies have been started in this field. Although there are some studies on women's entrepreneurship, we are far behind developed countries. There are many cultural and social reasons for this. Due to reasons such as education, the role of women in society, and gender discrimination, women cannot be involved in working life. The exclusion of women, who make up half of the population, by the society they live in, is a very thought-provoking problem for our country and needs to be addressed. The development level of the countries with a large number of women entrepreneurs in the world is quite high and the GDP figures are at a satisfactory level. The development of a society, its openness to innovation and creativity, and the ability to reach a free level in the economic field depend on the inclusion of women in business life. In our study, evaluations will be made on why women cannot be involved in business life, why they encounter obstacles in entrepreneurship, and what effects women have on economic growth as the number of entrepreneurs increases. In the study, it is thought that women entrepreneurs will raise awareness by addressing the problems they face in our country, and if these problems are removed, it will create an idea base on how they will contribute to the provision of economic welfare.