Genç yetişkinlerde ebeveyn tutumları anksiyete ve öz-şefkat ilişkisi
The relationship between parenting style, anxiety and self compassion among young adults
- Tez No: 723826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMAN SADO ELEMO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen çalışmanın amacı; genç yetişkinlerde algılanan ebeveyn tutumları, anksiyete ve öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Türkiye' deki 18-25 yaş aralığındaki genç yetişkinler oluşturmaktadır. Çalışmaya 217'si kadın ve 95' i erkek olmak üzere 18-25 yaş aralığında toplamda 312 genç yetişkin katılmıştır. Anketler internet ortamında, Google Anketler aracılığıyla genç yetişkinlere ulaştırılmıştır. Tüm katılımcılara araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Anne Baba Tutum Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Öz-Duyarlılık Ölçeği uygulanmıştır. Genç yetişkinlerde ebeveyn tutumları anksiyete ve öz-şefkat ilişkisinin belirlenmesi amacıyla 'ilişkisel tarama modeli' kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler için IBM SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; anne baba tutumları alt boyutlarından otoriter tutum ile anksiyete arasında pozitif ilişki, demokratik tutum ile anksiyete arasında negatif ilişki, demokratik tutum ile öz-şefkat arasında pozitif ilişki, koruyucu-istekçi tutum ve otoriter tutum ile öz-şefkat arasında negatif ilişki ve öz-şefkat ile anksiyete arasında negatif yönde ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of conducting this cross-sectional study was to examine the relationship between perceived parental attitudes, anxiety, and self-compassion levels in young adults. The sample of the study consists of young adults aged 18-25 in Turkey. A total of 312 young adults between the ages of 18-25, 217 women and 95 men, participated in the study. The questionnaires were delivered to young adults on the internet via Google Surveys. As a data collection tool in the research to all participants; Personal Information Form, Parental Attitude Scale, Anxiety Scale and Self-Compassion Scale were applied. In young adults: ' the correlational survey model ' was used to determine the relationship between parental attitudes, anxiety and self-compassion. IBM SPSS 24.0 program was used for all statistical analysis. According to the results of the study; Among the sub-dimensions of parenting attitudes, there is a positive relationship between authoritarian attitude and anxiety, a negative relationship between democratic attitude and anxiety, a positive relationship between democratic attitude and self-compassion. Among the sub-dimensions of parenting attitudes, a negative relationship between protective-demanding attitude and self-compassion, , a negative relationship between authoritarian attitude and self-compassion, a negative relationship was obtained between self-compassion and anxiety.