Yerel yönetim ve sivil toplum iş birliğinin katılım hakkı çerçevesinde incelenmesi
Examination of local government and civil society cooperation within the framework of right to participation
  1. Tez No: 723844
  2. Yazar: MERVE SEDA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, katılım hakkı zemininde karar alama süreçlerine katılımın güçlendirilmesi için sivil toplum ve yerel yönetimler arasında geliştirilecek iş birliklerinin rolü ve etkisini anlayabilmek için yazılmıştır. Tanımlayıcı bir yaklaşımla yürütülen tez çalışması üç ana bölünden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımın ele alındığı bağlamın kurulabilmesi için katılımla ilişkili demokrasi, iktidar, yurttaşlık, yönetişim gibi kavramlar birbirleriyle ilişkileri araştırılarak ele alınmıştır. Katılımın uygulamadaki karşılığının anlaşılabilmesi için karar alma süreçlerine katılımla ilgili çeşitli modellere yer verilmiştir. Birinci bölümün son kısmında katılım, insan hakları zemininde ele alınarak katılım hakkının korunmasına ilişkin insan hakları koruma mekanizmaları ve belgeleri incelenmiştir. İkinci bölüm yerel yönetimler ve katılım arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışır. Yerel yönetimler, yerelleşme ve katılım arasındaki ilişki ele alınarak Türkiye'de katılımın ve yerel yönetimlerin gelişimine bakılmıştır. Mevcut yaygın yerel yönetim yapısı olarak belediyelere odaklanışmış, belediyelerde katılımla ilgili yasal düzenleme, yapı ve araçlar araştırılmıştır. Son olarak katılımcı demokrasinin temel aktörlerinden olan sivil toplum ele alınmış, yerel yönetimlerin katılım zemininde sivil toplumla olan ilişkisine bakılmıştır. Karar alma süreçlerinde katılımın güçlendirilmesi için yerel yönetim ve sivil toplum iş birliğinin önemini anlamaya çalışan tez çalışmasında, iş birliklerinin hem sivil toplum hem de yerel yönetimlere sağlayacağı olumlu katkılar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of writing this thesis is to understand the role and impact of cooperation between civil society and local governments in order to strengthen participation in decision-making processes based on the right to participation. The thesis study, which is carried out with a descriptive approach, consists of three main chapter. In the first part, concepts such as democracy, power, citizenship, and governance related to participation are included in order to establish the context in which participation is discussed, by investigating their relations with each other. Various models related to participation in decision-making processes have been included in order to understand the implementation of participation in practice. In the last part of the first chapter, human rights protection mechanisms and documents related to the protection of the right to participation were examined by considering participation on the basis of human rights. The second part tries to understand the relationship between local governments and participation. The relationship between local governments, decentralization and participation has been discussed and the development of participation and local governments in Turkey has been examined. Municipalities are considered as the existing widespread local government structure, and legal arrangements, structures and tools related to participation in municipalities have been examined. Finally, civil society, which is one of the main actors of participatory democracy, is discussed and the relationship of local governments with civil society on the basis of participation is discussed. In the thesis study, which tries to understand the importance of cooperation between local government and civil society in order to strengthen participation in decision-making processes, the positive contributions of cooperation to both civil society and local governments are emphasized.