Ahmed Emin'in denemelerinde toplum ve edebiyat
The Society and literature in essays of Ahmed Emin
  1. Tez No: 72385
  2. Yazar: HACI YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmada Mısır'ın kültür ve fikir hayatında önemli bir yere sahip olan Ahmed Emin(1886-1954)'in denemelerindeki toplum ve edebiyatla ilgili fikir ve görüşleri incelenmiştir. Ahmed Emin, toplumsal ilerlemenin kaçınılmaz olduğuna, ancak bunun bilimin ışığı altında yapılmasının zorunluluğuna inanmaktadır. Yine o, toplumun kendisini bağlayan bağlardan ve gereksiz kurallardan kurtulması gerektiğini savunmaktadır. O, Doğu-Batı kıyaslamasında tarafsız kalmış, her zaman doğrunun ve haklının yanında yer almıştır. Ahmed Emin, toplumsal değişimin bu işin ehli olan insanlar tarafından yapılmasının zorunluluğu üzerinde ısrarla durmaktadır. Edebiyatın ulusal olması fikrini benimseyen Ahmed Emin, sanatın toplum için olması gerektiğini, böyle olmayan bir sanatın gerçek görevini yapamadığını düşünür. O, edebiyatın konularının insanlığın faydasına olacak türde olmasını savunur. Ahmed Emin, edebiyatın toplumda genel görüşü oluşturmasının onun en önemli amacı olduğu fikrindedir. 121
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work the ideas and opinions reporting on society and literature in the essays of Ahmed Emin who has an important role in the cultural and intellectual life of Egypt has been studied. Ahmed Emin believes inevitability of the social development and he also believes that it must be done in the light of the science. He also defends that the society must save itself from the annecessary rules and ristrictions. He always has been importive in the comporision between West and East and defended the truth and rightful. He believes that literature must be national and the art for the society. Otherwise the art will not be able to realize it's main function. He defends that the literature must serve in favor of mankind. He believes that the main aim of the literature is to create a general idea in the society. 122