Aydın bölgesi'nde yeni iki kuyuda ısı akısı hesabı
The calculation of heat flow in two new boreholes in Aydın region
  1. Tez No: 723875
  2. Yazar: GÖKHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ DOLMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE EVRİM TÜTÜNSATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi'nde Aydın ili sınırları içerisinde İncirliova bölgesinde son zamanlarda yeni açılan iki kuyuda, kuyu içi termal bilgilerine dayanılarak kabuğun üst derinlikleri için ısı akısı hesabı yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında 54 oC/km ve 40 oC/km jeotermik gradyan ile kuyu litolojisine dayanılarak ve efektik yöntem kullanılarak hesaplanan ısıl iletkenlik değerleri ve ısı akısı değerleri hesaplanmıştır. Çalışma alanında Efeler 1 kuyusunda elde edilen jeotermik gradyan değerleri 50 – 76°C arasında değişmektedir. Efeler 1 kuyusu için bu tez kapsamında sınıflandırılan dört ayrı tabaka için sırasıyla 50.82 oC/km, 52.72 oC/km, 63.04 oC/km ve 75.94 oC/km değerleri elde edildi. 2.75 W/moC ısı iletkenliği ve 54 oC/km ortalama ısı gradiyenti kullanılarak Efeler 1 kuyusu için efektif yöntem ile ısı akısı 148.5 mW/m2 olarak hesaplandı. Aynı şekilde daha sonra yeni açılan Efeler 2 kuyusu için 2.75 W/moC ısı iletkenliği ve 40 oC/km ortalama ısı gradiyenti kullanılarak ısı akısı 110.0 mW/m2 olarak hesaplandı. Bu sonuçlar bölgede yapılan diğer çalışmalarla uyumludur ve çalışma alanı olan Aydın bölgesinde yüksek ısı akısı bölgesi olarak nitelendirilmektedir. Bu tez çalışmasında ayrıca Curie Nokta Derinliğinden elde edilen 49.57 oC/km jeotermik gradyan ile kuyu litolojisine dayanılarak efektif yöntemle hesaplanan ısıl iletkenlik değeri (2.75 W/m oC) kullanılarak bölge için 136.3 mW/m2 ısı akısı değeri hesaplandı. Curie Nokta Derinliği ile hesaplanan ısı akısı bu tez çalışmasında yeni açılan kuyulardan hesaplanan ısı akısı değerleri ile karşılaştırıldığında; Curie Nokta Derinliği ile elde edilen ısı akısının bir miktar düşük olduğu görülmüştür. Bu da kabuğun daha büyük bir bölümü için hesaplan jeotermik gradyandan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, heat flow calculations were made for the upper depths of the crust based on the thermal information of the boreholes in two newly opened boreholes in the İncirliova region within the borders of Aydın province in the Aegean Region. In the obtained data, the thermal conductivity values and heat flow values were calculated by using the effective method as well as based on the borehole lithology with a geothermic gradient of 54 oC/km and 40 oC/km. In the study area, geothermic gradient values obtained in Efeler 1 borehole vary from 50 to 76°C. In the concept of this thesis the values of 50.82 oC/km, 52.72 oC/km, 63.04 oC/km and 75.94 oC/km were obtained for four separate layers classified for Efeler 1 borehole, respectively. The heat flow for Efeler 1 borehole was calculated as 148.5 mW/m2 by using the effective method, a thermal conductivity of 2.75 W/moC and an average heat gradient of 54 oC/km. Likewise, the heat flow for Efeler 2 borehole, which was digged after Efeler 1 borehole, was calculated as 110.0 mW/m2 by using 2.75 W/moC thermal conductivity and 40 oC/km average heat gradient obtained for Efeler 2 borehole. These results, which are characterized as high heat flow region, are consistent with the other studies in the region and also Aydın provinces. The heat flow value with 136.3 mW/m2 was calculated for the region by using the 49.57 oC/km geothermic gradient obtained from the Curie Point Depth and the thermal conductivity value (2.75 W/m oC) calculated by the effective method based on the borehole lithology. The heat flow calculated from the Curie Point Depth was compared with the heat flow values calculated from the drilled boreholes, thus it was seen that the heat flow obtained with the Curie Point Depth was low. The reason of this low heat flow is the geothermic gradient calculated for a larger portion of the crust.