İstanbul Suriçi bölgesindeki tarihi yapıların korunmasında yeniden işlevlendirme ile oluşan sorunlar
Problems occuring by re-functioning in the conservation of hıstoric buildings in Istanbul Suriçi region
  1. Tez No: 723932
  2. Yazar: AYŞE GÜL TURANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tarihi yapıların ayakta kalabilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için çeşitli koruma yöntemleri kullanılmaktadır ve bu yöntemlerden biri de yeniden işlevlendirme ile koruma yöntemidir. Tarihi yapıların yeninden işlevlendirilmesi, terk edilmiş yapılara mekânsal ve yapısal özellikleriyle uyumlu, yeni kullanım fırsatları sunar. Yeniden işlevlendirme koruma yöntemi sayesinde toplumun,geçmişiyle etkileşime girmesini sağlayarak tekrardan tarihi değer canlandırılır. Tarihi yapıya verilecek yeni işlevler, tarihi yapının; mimari, sosyal ve kültürel değerleri korunarak ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Bu görüş doğrultusunda düşünülerek hazırlanan tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; tarihi yapıların korunarak yeniden işlevlendirilmesi konusu üzerine daha önce hazırlanmış olan çalışmalar incelenerek, literatür taramasının sonuçlarını özetlemektedir. Üçüncü bölümde, tarihi yapılarda koruma ve yeniden işlevlendirme başlığı altında korunmanın gereği ve koruma yöntemleri ele alınarak tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde; yapıya uygun işlev seçimini belirleyen kavramlar, yeni işlev sonrası yapılan müdahaleler, yeniden işlevlendirme ilkeleri,“İşlev değişikliği seçiminde izlenen yöntemler.”başlığı altında tanımları yapılarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde; İstanbul'un dünya ölçeğinde öne çıkmasında önemli bir rolü olan ve kentin kimliğinin oluşmasında etkin rol oynayan, söz konusu kültürel birikimin varlığının yoğun olarak bir arada yer aldığı en önemli kentsel mekân olan Suriçi bölgesinin tarihi ve konumu anlatılarak, o bölgedeki işlev değişikliğine uğramış 4 yapı üzerinden restorasyon öncesi ve sonrası yapılan müdahalelerin değerlendirmelerini oluşturmaktadır. Son bölümde, sonuçlar ve öneriler ile bu çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various preservation methods are used in order for historical buildings to survive and transfer them to future generations. One of these methods is preservation with refunctioning. Preservation with re-functioning of historical buildings offers new usage opportunities to these buildings that are compatible with their spatial and structural features. As a result of the preservation with re-functioning method, the historical value is revived by enabling the society to interact with its past. The new functions given to the historical structures should be determined by preserving its architectural, social and cultural values and taking into account societal and environmental factors. The current thesis, which was prepared using the aforementioned approach, consists of six chapters. In the first chapter, the aim, scope and method of the study are explained. In the second part, previous studies on the preservation and re-functioning of historical buildings are reviewed and the results of the literature review are summarized. In the third chapter, under the heading of“preservation and refunctioning in historical buildings”, the need for preservation and preservation methods are discussed. In the fourth chapter, under the heading“Methods followed for determining suitable functions ”concepts related to determining suitable functions for the structure, the interventions made after the new function, and the refunctioning principles are discussed. In the fifth chapter, the history and importance of the Suriçi region which is one of the most important regions in the city playing a significant role in the formation of the identity of the city as a result of cultural accumulation in the region and leads the emergence of Istanbul as a world scale city is explained. Then evaluation of interventions before and after functional changes in 4 structures in that region are explained. In the last section, conclusions and recommendations were provided.