Tiyofen halkası içeren schiff bazı ligandları ve metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik etkinliklerinin incelenmesi
Investigation of synthesis, characterization and catalitic effects of schiff base ligands and metal complexes containing thyophene ring
  1. Tez No: 723966
  2. Yazar: TAYFUN SARIDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BULDURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sentezlenen Schiff bazları (L1, L2) ve metal komplekslerinin yapıları elementel analiz, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA, mağnetik süsseptibilite, kütle analizi ve UV-Vis spektroskopik teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. Schiff bazı, koordinasyon kimyasında en kapsamlı olarak incelenen ligandlardan biridir. Çok sayıda geçiş metaller ile koordineli olabilmelerinin yanı sıra katalizle ilgili çok sayıda ilginç özelliğe sahiptirler. Schiff baz ligandları ve bunların geçiş metali kompleksleri, katalizör olarak, kanser hedeflemesi için tarım kimyası, radyo-farmasötik endüstrilerindeki uygulamalarıyla ve biyolojik makromoleküller için model sistemiyle ilgili olarak oldukça dikkat çekmiştir. Schiff bazları kullanılan diğer öncüllere göre daha yüksek aktivite, seçicilik, hava ve neme karşı direnci ve daha hafif reaksiyon koşullarında çalışması gibi avantajları keşf edilmiştir. Bu çalışmada Schiff bazı ligandları ve bu iki ligandın Co(II), Fe(II), Pd(II) ve Ru(II) kompleksleri sentezlenerek yapıları aydınlatılmıştır. Ru(II) komplekslerinin ketonların hidrojen transfer reaksiyonu, Pd(II) komplekslerinin Suzuki-Miyaura ve Mizoroki-Heck C-C eşleşme reaksiyonlarındaki katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Bulunan sonuçlar şu üç başlıkta özetlenebilir;
Özet (Çeviri)
The structures of synthesized Schiff bases (L1, L2) and metal complexes were elucidated using elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA, magnetic susceptibility, mass analysis and UV-Vis spectroscopic techniques. Schiff base is one of the most extensively studied ligands in coordination chemistry. Besides being able to coordinate with many transition metals, they have many interesting catalytic properties. Schiff base ligands and their transition metal complexes have received considerable attention as catalysts, for their applications in the agrochemical, radiopharmaceutical industries for cancer targeting, and as a model system for biological macromolecules. Compared to other precursors used, Schiff bases have advantages such as higher activity, selectivity, resistance to air and moisture, and operation under milder reaction conditions. In this study, Schiff base ligands and Co(II), Fe(II), Pd(II) and Ru(II) complexes of these two ligands were synthesized and their structures were elucidated. The catalytic activities of Ru(II) complexes in the hydrogen transfer reaction of ketones and Pd(II) complexes in Suzuki-Miyaura and Mizoroki-Heck C-C coupling reactions were investigated. The results can be summarized under the following three headings;