Inertial-navigation-system aiding by combining data link and seeker measurements
Veri bağı ve arayıcı ölçümleri ile ataletselseyrüsefer-sistemi düzeltmesi
- Tez No: 723968
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Vuruş kabiliyetini arttırmak amacıyla füzelere arayıcı takılmaktadır. Kardanlı arayıcıların sağladığı kardan açıları ve açısal hızları güdüm kanununda kullanılmaktadır. Geleneksel uygulamalarda arayıcı son safhada kullanılmaktadır. Oysaki arayıcı ara safhada ataletsel seyrüsefer sisteminin (ANS) hatalarını kapatmak için de kullanılabilir. Bazı füzelere veri bağı takılarak füze ile platform arasında iletişim sağlanmaktadır. Veri bağı arayıcı görüntüsü gibi verileri platform ekranına gönderir. Buna ek olarak veri bağı, füze ile platform arasındaki mesafeyi de ölçebilmektedir. Bu ölçüm de ANS hatalarını iyileştirmek için kullanılabilir. Bu tezde, arayıcı ve veri bağı kullanılarak seyrüsefer çözümü iyileştirilmiştir. Seyrüsefer hataları, Genişletilmiş Kalman Filtresi (GKF) ile kestirilmiştir. Sistem ve analizleri kolaylaştırması adına yönelim hataları çalışmaya dahil edilmemiştir. Ölçüm modeli, ölçüm denklemleri kullanılarak elde edilmiştir. Önerilen yöntem, füzenin manevra yapmasını ya da kilit atılan cismin konumunun bilinmesini gerektirmemektedir.
Özet (Çeviri)
Missiles are equipped with seekers to increase the probability of intercepting the target. A gimballed seeker provides gimbal angles and rates used in a guidance law. Conventionally, the seeker is used at the terminal phase only. However, the seeker can also be used at the midcourse phase to eliminate inertial navigation system (INS) errors. Some missiles are also equipped with the data link to communicate with the platform. This data link provides data such as the image acquired by the seeker to the platform screen. The data link also offers range information between platform and missile, which can be used to increase the quality of INS solutions. In this thesis, a seeker and a data link are used to improve the INS solution. The INS errors are estimated by the Extended Kalman Filter (EKF). The attitude errors are not included in this study to make the system and analysis easier. Measurement models for the seeker gimbal angles and the data link range are derived. The proposed methodology does not require maneuver or the knowledge of the landmark position.