Preparation of titanium dioxide nanoparticles added paniand their antibacterial response analysis
Titanyum dioksit nanopartikülleri eklenmiş polianilin hazırlanması ve antibakteriyel yanıt analizi
- Tez No: 723980
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR, PROF. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Because of an increase the bacterial attack in different sectors of our life, it become necessary to search about a new antibacterial material.The aim of this research is to produce an anti-bacterial and environmentally friendly material used as a surface coating to reduce diseases caused by bacterial infection. In this work, we prepared polyaniline (PANI) by using the chemical polymerization of aniline with ammonium persulfate (APS), after that we used commercially available titanium dioxide nanopowder for preparation (PANI-TiO2) nanocomposite material by chemical polymerization.The morphologies, structures, and elemental composition of the nanocomposite material are characterized by using TEM, SEM and EDX. After that,study the antibacterial activity of TiO2, PANI and(PANI-TiO2) nanocomposite was investigated by using E. coli and S. aureus.The results of this study show that no antibacterial effect of TiO2 and PANI NPs for each type of bacteria, but the antibacterial effect for (PANI- TiO2) was very weak on S. aureus and very strong on E. coli.
Özet (Çeviri)
Yaşamımızın farklı sektörlerinde bakteriyel saldırının artması nedeniyle yeni bir antibakteriyel malzeme arayışı gerekli hale gelmiştir. bakteriyel enfeksiyon ile. Bu çalışmada, anilinin amonyum persülfat (APS) ile kimyasal polimerizasyonunu kullanarak polianilin (PANI) hazırladık, ardından piyasada bulunan titanyum dioksit nanotozunu kimyasal polimerizasyonla (PANI-TiO2) nanokompozit malzemesini hazırlamak için kullandık. Morfolojileri, yapıları , ve nanokompozit malzemenin elementel bileşimi TEM, SEM ve EDX kullanılarak karakterize edilmiştir. Daha sonra TiO2, PANI ve (PANI-TiO2) nanokompozitinin antibakteriyel aktivitesi E. coli ve S. aureus kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, her bakteri türü için TiO2 ve PANI NP'lerinin antibakteriyel etkisinin olmadığını göstermektedir. ancak (PANI-TiO2) için antibakteriyel etki S. aureus üzerinde çok zayıf ve E. coli üzerinde çok güçlüydü.