Kalıcı kalp pili takılan hastalarda psikolojik dayanıklılığın yaşam kalitesine etkisi
The effect of psychological resilience on quality of life in patients with permanent pacemaker
- Tez No: 724011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Kalıcı Kalp Pili (kalp pili ve kalp içi defibrilatör) olan hastalarda psikolojik dayanıklılığın yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalında kalıcı kalp pili takılan hastalar, örneklemini ise; Eylül–Kasım 2019 tarihlerinde Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalında tedavi gören, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan kalıcı kalp pili takılmış 155 hasta oluşturmuştur. Veriler; araştırmacı tarafından literatür taranarak geliştirilen“Hasta Tanıtım Formu”,“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Çalışma bulgularının yorumlanmasında frekans tabloları, tanımlayıcı istatistikler, Independent Sample-t test, Spearman korelasyon testi, ANOVA, Kruskal-Wallis H testi , Mann-Whitney U testi ve Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; hastaların yaş ortalamasının 64,80±13,07 yıl, %54,8'inin erkek, %41,9'unun ilkokul mezunu, %87,7'sinin evli ve %40,6'sının ev hanımı olduğu belirlenmiştir. Çalışmada; hastaların ”Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği''den aldıkları toplam puan ortalaması 97,84±11,81 olup, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin Fiziksel Fonksiyon puan ortalaması 41,58±28,49, Mental Sağlık puan ortalaması 60,10±21,58 ve Genel Sağlık Algısı puan ortalaması ise 47,52±21,02 olarak tespit edilmiştir. Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin fiziksel fonksiyon boyutları ile Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'nin alt boyut puanlarından aile uyumu arasında (r= -0,169, p=0,036) ve Psikolojik Dayanıklılık alt boyutlarından sosyal kaynaklar ile (r= -0,166, p=0,039) negatif yönde çok zayıf derecede ilişki tespit edilmiştir. Yaşam kalitesi fiziksel rol boyutu ile Psikolojik Dayanıklılık sosyal kaynaklar boyutunda (r= -0,171, p= 0,34) negatif yönde çok zayıf derecede ilişki tespit edilmiştir.Aile uyumu ile mental sağlık puanları arasında (r= 0,160, p= 0,047) ve sosyal yeterlilik ile genel sağlık puanları arasında (r= 0,166, p= 0,039) pozitif yönde çok zayıf derecede istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; kalıcı kalp pili olan hastaların fiziksel durumları yanında psikososyal sorunları, psikolojik dayanıklılık ve yaşam kalitesi düzenli olarak değerlendirilmelidir. Psikolojik dayanıklılığı ve yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik multidisipliner ekip anlayışı içerisinde hemşirelere aritmi polikliniklerinde daha fazla yer verilmesi, hasta eğitimleri, danışmanlık ve izlem ruhsal sorunların erken tespit edilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to evaluate the effect of resilience on quality of life in patients with Permanent Pacemaker (pacemaker and intracardiac defibrillator). The population of the research is the patients with permanent pacemaker in the Cardiology Department of Adana City Training and Research Hospital, and the sample is; It consists of 155 patients with permanent pacemaker implanted, who were treated in the Cardiology Department of Adana City Training and Research Hospital between September and November 2019 and met the inclusion criteria of the study. Data: The data were collected using the“Descriptive Data Collection Form”,“Adult Resilience Scale”and“SF-36 Quality of Life Scale”developed by the researcher by scanning the literature. Frequency tables, descriptive statistics, Independent Sample-t test, Spearman correlation test, ANOVA, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test and Bonferroni correction were used to interpret the study findings. The direction of the research; mean age of the patients was 64.80±13.07 years, 54.8% were male, 41.9% had school, 87.7% were married and 40.6% were housewives. In the study, the patient's overall score on the“Psychological Resilience Scale”was 97.84±11.81, the physical function score scale of the SF-36 Quality of Life Scale was 41.58±28.49, the Mental Health mean score was 60.10±21.58, and the mean score of General Health Perception was determined as 47.52±21.02. There was a negative correlation between the physical functioning dimensions of the Quality-of-Life Scale and the family adjustment (r= -0.169, p=0.036) of the Resilience Scale sub-dimensions, and the social resources (r= -0.166, p=0.039) of the Resilience sub-dimensions. A very weak correlation was found. A very weak negative correlation was found in the physical role dimension of quality of life and the dimension of Psychological Resilience social resources (r= -0.171, p= 0.34). Between family adjustment and mental health scores (r= 0.160, p= 0.047) and social resources A very weak statistically significant positive correlation was found between proficiency and general health scores (r= 0.166, p= 0.039). As a result of the study, in addition to the physical conditions of patients with permanent pacemakers, their psychosocial problems, psychological resilience and quality of life should be evaluated regularly. It is important to include nurses more in arrhythmia outpatient clinics in a multidisciplinary team approach to increase psychological resilience and quality of life, in terms of patient education, counseling and follow-up early detection of mental problems.