Sağmal ineklerde doğumdan sonra NSAID uygulamasının süt verimi ile postpartum dönem reprodüktif parametreler üzerine etkileri
Effects of nsaid administation following parturition on mülk yield and postpartum reproductive parametres in lactating COWS
  1. Tez No: 724046
  2. Yazar: İSMAİL DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ METİN PANCARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada süt ineklerinde doğum sonrası gerçekleşen ağrı durumlarına karşı uzun etkili bir non-steroid antienflamatuar (NSAID) olan karprofen uygulamasının süt verimini ve reprodüktif performansı arttırması amaçlanmıştır. İnekler rastgele iki gruba ayrılarak doğumdan sonraki 12 saat içerisinde birinci gruptakilere (Kontrol; n=50) serum fizyolojik ve ikinci gruptakilere (Karprofen; n=50) 1.4 mg/ kg karprofen subcutan olarak uygulanmıştır. Vajinal akıntı muayeneleri postpartum (pp) 25-32. günlerde yapılmıştır. Doğumdan sonra 1-15, 15-30 ve 1-30 günler arasındaki ağırlık değişimleri (kg) incelenmiştir. İlk 150 günlük toplam süt verimleri (kg), hastalık kayıtları ve süt iletkenlik skorları, pedometreye göre östrüs bulguları, pp ilk suni tohumlama (ST) gebelik oranları belirlenmiştir. İşletmenin rutin pp reprodüktif protokolü takip edilmiştir. Çalışmadaki tüm ineklerde normal doğum (ötosi) gözlemlenmiştir. Yavru zarlarının atılamaması, metritis, klinik ve subklinik mastitis oranları bakımından çalışma grupları arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to increase milk yield and reproductive performance by administering carprofen as long-acting NSAID to decrase pain in lactating cows. Cows were randomly divided into two groups, and then physiologic saline (Group I; Control; n=50) or carprofen (1.4 mg/ kg; Group II; n=50) were administered subcutaneously in within 12 hours following calving. Vaginal discharge was examined on 25-32 days postpartum. Changes in body weight (kg) between days 1-15, 15-30 and 1-30 postpartum were investigated. The first 150 days total milk yield, disease records and milk electric conductivity scores, estrous activities based on pedometer, pregnancy rates following the first artificial insemination (AI) postpartum were recorded. Postpartum reproductive protocol was followed as farm's rutine. All cows were normally calved (eutocia) in this study. Rates of retained placenta, metritis, clinic and subclinic mastitis were not differed between groups.