Identifying management errors that lead to failure in it projects and recommendations for project managers
It projelerinde başarısızlığa yol açan yönetim hatalarının belirlenmesi ve proje yöneticileri için öneriler
  1. Tez No: 724047
  2. Yazar: AHMET CEMAL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilgi teknolojisi (BT) projeleri, başarılı oldukları takdirde kuruluşlara önemli faydalar sağlarlar, ancak bazı BT projeleri, teslimattan önce veya sonra aksiliklerle karşı karşıya kalır ve başarısız olurlar. BT projeleri birçok nedenden dolayı başarısız olabilir. Bu çalışmada, çoğu BT projesinin, BT proje yöneticileri tarafından projelerin yanlış yönetilmesi, müşterilerin teknik detaylara ilişkin bilgi eksikliği ve proje sahibi ile proje ekibi arasındaki iletişim eksikliği gibi çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olduğu ortaya konmaktadır. Bu çalışma, ilk aşamada ProQuest ve EBSCOhost gibi bilimsel olarak kabul görmüş veritabanları olan çevrimiçi kaynakları inceleyerek BT projelerinde başarısızlık nedenleri hakkında bir literatür taraması sunmaktadır. Sonrasında, BT sektöründe çalışan kişilere yönelik IT projelerinin başarısızlık nedenlerini ortaya çıkarmaya yönelik bir anket yapılmıştır. Bu anket ile ayrıca BT proje yöneticilerinin BT projelerindeki yönetim hataları ve onları başarısızlığa götüren diğer faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak, BT projelerinde başarısızlığa neden olan hususlar ve yönetim hataları belirlenerek, proje yöneticilerine BT projelerini minimum başarısızlıkla yürütmeleri için önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technology (IT) projects bring significant benefits to organizations if they are successful, but some IT projects face setbacks before or after delivery and fail. IT projects can fail for many reasons. This study reveals that most IT projects fail due to various reasons, including mismanagement of projects by IT project managers, lack of customers' knowledge of technical details, and lack of communication between the project owner and the project team. This study presents a literature review on the causes of failure in IT projects by examining online resources, which are scientifically accepted databases such as ProQuest and EBSCOhost, at the first stage. Afterward, a survey was conducted for people working in the IT sector to reveal the reasons for the failure of IT projects. This survey also tried to determine the management mistakes of IT project managers in their IT projects and other factors that lead them to failure. Finally, it was tried to make suggestions to the project managers to carry out their IT projects with minimum failure by identifying the issues that caused the failure of the IT projects and the management errors.