Ekonomi politikalarının benzeştiği dönemlerde siyasi aktörlerin ayrışması: 1987 ve 2002 Türkiye genel seçimleri
Differantiation of political actors in periods of homogeneous economic policies: 1987 and 2002 Turkish general elections
  1. Tez No: 724094
  2. Yazar: ZEYNEP BURÇE ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP ASAF BEKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
1980'li yıllardan itibaren içinde yaşadığımız dünya, tamamının etkilendiği siyasi, ekonomik ve teknolojik gelişmelere sahne olmuştur. Çift kutuplu sistem son bulmuş; Keynesyen politikalar itibarını kaybetmiş ve neoliberal ideoloji hakim konuma gelmiştir. Küreselleşme olarak da adlandırılan süreç bireysel, toplumsal ve uluslararası bağlamda gerçekleşen tüm ilişkileri değiştirmiştir. Neoliberalizmin alternatifsiz kabul edildiği küresel bir yapı içinde bulunan devletler artık yeni problemlerle karşı karşıyadır. Uluslarüstü kurumların etkinliğini devletler üzerinde gittikçe arttırıyor olması karşılaşılan bu problemlere karşı devletlerin hareket kabiliyeti kısıtlanmaktadır. Bu gelişmeler ışığında siyaset yapma biçimleri değişime uğramıştır. Ekonomi politikalarında birbirinden farklı yönler çizemeyen siyasi partilerin varlığı söz konusudur. Küreselleşmiş bir dünyanın ürünü olan çağdaş kampanya teknikleri ile birlikte artık yeni ve medya merkezli bir siyaset tarzı hakimdir. Tüm bunlardan hareketle, bu tezin amacı ekonomi politikalarında benzerlik gösteren siyasi partilerin seçim kampanyalarında birbirinden nasıl ayrıştığını ortaya koymaktır. Kompleksleşen sosyal yapıyla ortaya çıkan gruplar sonucu kimlik siyasetinin önünün açıldığı görülmektedir. Medya merkezli bir seçim kampanyası, liderlik vasfı gibi olguları ve kişiselleştirmeyi ön plana çıkarmaktadır. Siyasi liderlerin medya organları aracılığıyla seçmenlerin tümüne hitap edebildiği alanların varlığı siyasi partilerin herkesi kucaklayan ve birbirinden farklı hatta kimi zaman birbiriyle çelişen ideolojik kimliklerin tamamını kapsamaya çalışan söylemler üretmesine neden olmaktadır. Bu etkenlerin yanı sıra karşılaşılan ekonomik krizlerle birlikte politikacılara karşı gelişen güvensizlik duygusu artmakta; seçim kampanyalarında temiz siyaset vurgusu temel konulardan biri haline gelmektedir. Siyasette ahlaki ve etik vurgular çoğalmaktadır. Bu vurguların çoğalması dışlayıcı ve birbirlerini illegalize eden bir siyaset tarzına sebep olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda literatür taraması yapılarak kuramsal çerçeve oluşturulacaktır. Elde edilen bulgular ışığında, 1987 ve 2002 Türkiye Genel Seçimi öncesi siyasi partilerin gerçekleştirdiği seçim kampanyaları gazete arşivleri taranarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the world has been the scene of political, economic and technological developments which have affected all. The bipolar system has come to an end; Keynesian policies have lost their credibility and neoliberal ideology gained domination. The process, also called globalization, has changed all the relationships in the individual, social and international context. States are facing new problems in a global structure where neoliberalism is accepted without alternatives. As the fact that supranational institutions are increasing their effectiveness on states gradually, this situation limits the ability of states to act against these problems. In the light of these developments, the ways of making politics have changed. At this point, there are political parties that cannot draw different directions in economic policies. Along with the contemporary campaign techniques, which are the products of a globalized world, a new and media-centered style of politics is now dominant. Based on all these, the aim of this thesis is to reveal how political parties that show similarities in terms of their economic policies differ from each other in the election campaigns. As a result of the groups that emerged with the complex social structure, the way for identity politics is paved. A media-centered election campaign emphasizes the issues of leadership qualification and personalization. The existence of areas where political leaders can address all voters through media organs causes political parties to produce discourses that embrace everyone and try to cover all ideological identities that are different from each other and also sometimes even contradictory to each other. In addition to these factors, the feeling of distrust towards politicians is increasing with the economic crises encountered; parallel to that emphasis on clean politics becomes one of the main issues in election campaigns. Moral and ethical emphases in politics are increasing. The proliferation of these emphases leads to a way of politics that is exclusionary and illegalizes each other. For this purpose, a theoretical framework will be created by making a literature review. In the light of the findings, the election campaigns of the political parties before the 1987 and 2002 Turkish General Elections will be examined by investigating through the newspaper archives.