4 wheel steering electronic control unit design
4 tekerlek direksiyon elektronik kontrol kart tasarımı
  1. Tez No: 724121
  2. Yazar: AYNUR TUBA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde gelişen otomobil teknolojisi için sürüş kolaylığı ve hareketlerde esneklik çok önemlidir. Çalışmanın amacı, bir aracın direksiyon sisteminde farklı modları deneyerek sürücüye kolaylık sağlamaktır. Tezde, araçta bulunan 4 tekerleğin direksiyon sistemi için elektronik bir kart tasarlanmıştır. Çalışmada geliştirilen kart, sürücüye standart, daire ve yengeç olmak üzere 3 farklı mod arasından seçim yapma imkanı sağlanmıştır. Sürücü, yol ve yük koşullarına göre seçilen mod ile hem konfor hem de güvenli sürüş avantajına sahip olacaktır. Ayrıca 4 tekerlekli direksiyon sistemi, yüksek hızlarda yol tutuş stabilitesini ve aktif güvenliği artırır. 4 tekerlekten direksiyonu düşük hızlarda kullanmak, daha rahat manevralar için direksiyon simidi üzerindeki dönüş yarıçapını azaltabilir. Kartı ağır iş araçlarında deneyen sürücülerden olumlu geri dönüşler alınmaktadır. Farklı ağır iş araçlarında testler devam ediyor. Elektronik kart ve yazılımın farklı ağır iş araçlarında beklendiği gibi çalışmaması durumunda tasarımda iyileştirmeler yapılacaktır. Ancak şu ana kadar elde edilen sonuçlar tatmin edicidir. İyi tepki performansları gösterir, ayrıca sürüş kalitesini ve stabiliteyi artırır.
Özet (Çeviri)
Ease of driving and flexibility in movements are very important for the developing automobile technology today. The aim of the study is to provide convenience to the driver by trying different modes in the steering system of a vehicle. In the thesis, an electronic board has been designed for the steering system for the 4 wheels in the vehicle. The card developed in the study provides choosing from 3 different modes as standard, circle and crab to driver. The driver will have the advantage of both comfort and safe driving with the mode chosen according to the road and load conditions. Also, the 4-wheel steering system improves handling stability and active safety at high speeds. Using 4-wheel steering at low speeds can reduce the turning radius on the steering wheel for more convenient maneuvers. Positive feedback was received from drivers who tried the card on heavy-duty vehicles. Tests continue on different heavy-duty vehicles. If the electronic board and software do not perform as expected in different heavy duty vehicles, improvements will be made in the design. However, the results obtained so far are satisfactory. It shows good response performances, also improves ride quality and stability