Marketplace optimization based on customer analytics
Müşteri analizleri ile platform pazar yeri optimizasyonu
- Tez No: 724238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TÜRKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bir üye işyerinin güvenilirliğini ölçmek ve üye işyerlerini performanslarına göre puanlayarak müşterilere iyi ürün veya hizmet sunmaya zorlamak, pazaryeri platformlarına / e-ticaret şirketlerine güvenilirlik getirir. Müşteri bakış açısı açısından bakıldığında, müşteriler her koşulda önce diğer müşterilerin geri bildirimlerine güvenirler. Ardından üye işyeri puanları ve pazaryeri platformu tarafından onaylanan etiketler üye işyerine güvenilirlik kazandırmaktadır. Buna göre, tüccar satışları önemli ölçüde artacaktır. Bu nedenlerle, pazaryeri platformlarının ürün alacak olan müşterileri korumak ve bilgi vermek için üye işyeri puanlarını hesaplaması gerekmektedir. Pazaryeri platformlarında var olan rekabet ortamında, pazaryeri platformları, platformlarını kullanan tüccarlara güvenilir puanlar verme ve müşterilere tüccar hakkında doğru bilgileri verme sorumluluğunu almalıdır. Müşteriye güvenilir bilgi vermeye çalışırken, pazaryeri platformları, puanlarını artırmaya teşvik etmek için verilen puan hakkında bilgi veren analiz araçları ve raporlama araçları sağlamalıdır. Tasarım gereği, puanlama, tüccarların çalışma etiğini istemeden genişletecektir. Bu çalışmada, satış sürecinin tamamı hakkında bilgi içeren gerçek veri setleri analiz edilerek nitel bir gözlem yapılmakla birlikte; fiyatlandırma, sevkiyat, destek öncesi, destek sonrası ve müşteri geri bildirimleri vs. ile ilgili konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Measuring the credibility of a merchants and enforcing them to provide good product and services to the customers via scoring the merchants based on their performance, brings reliability to the marketplace platforms / e-commerce companies. When it's considered in terms of customer viewpoint, customers rely on other customers' feedback first under any circumstances. After that merchant scores and tags that approved by marketplace platform brings reliability to the merchant. According to that, merchant sales are going to increase considerably. For these reasons, it is required for the marketplace platforms calculate merchant scores to protects and give information to the customers which will buy products. In the competitive environment that exist in the marketplace platforms, marketplace platforms should get the responsibility to provide reliable scores to the merchants those using their platforms and gave right information to the customers about the merchant. When trying to give reliable information to the customer, marketplace platforms should provide analyze tools and reporting tools that provide information about the giving score to encourage them to increase their score. By design, scoring merchants will extend their work ethics unintentionally. In this study, a qualitative observation has been made by analyzing real data sets which contains information about the complete sales process which includes pricing, shipment, pre-support, after support and customer feedback etc.