Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin iş yükü algısı ve iş yüklerinin hemşirelik aktiviteleri skalasına göre belirlenmesi
Perception of workload of nurs working in the intensive care unit and determination of workload according to the nursing activities schedule
- Tez No: 724237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde çalışmakta olan hemşirelerin var olan iş yükü ve iş yükü algılarının incelenmesi yönelik prospektif ve tanımlayıcı türde yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini yoğun bakım ünitesinde çalışmakta olan 92 hemşire ve yoğun bakıma yatışı verilen 52 hasta oluşturmaktadır. Veriler Hemşirelik Aktiviteleri Süre ve Sıklık Gözlem Formu, Hemşirelik Aktiviteleri Skor aracı, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirme Aracı-II (APACHE-II) ve İş Yükü Ölçeği ve kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, ortanca değer, minimum maksimum değer, yüzdelik değerler, standart sapma değerleri kullanılmıştır. Veriler Pearson ve Spearman korelasyon analizi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis ve Mann Whitney U Testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda hemşirelerin İş Yükü Ölçeği puan ortalamalarının 23.60±5.78 olduğu, hemşirelerin yarısından fazlası (%51.1) iş yükünün gündüz vardiyasında daha fazla olduğu ve %41.3'ü ise gündüz ve gece olmak üzere her iki vardiyada eşit olduğu belirlenmiştir. Araştırma boyunca 21 gündüz, 21 gece vardiyasına denk gelen, 504 saat süren gözlem sonunda 6872 hemşirelik aktivitesinin uygulanmış olduğu bulunmuştur; 4647 hemşirelik aktivitesi ise gözlemlenmiş, sıklık ve süre olarak kaydedilmiştir. Araştırma boyunca toplam saat olarak kaydedilen ve hemşirelerin en fazla zamanını alan 10 aktivite ise sırasıyla CPR (Kardiyopulmoner Resüsitasyon) (45:23), Hemşire gözlem formlarının bilgisayar üzerinden yenilenmesi (17:07), Hasta kabulü ve monitorizasyonu (15:46), Hastanın başka bir servise transferi (15:25), hastanın ayağa kaldırılması (15:17), genel vücut bakımı (14:49), girişimsel işlemlere hazırlık ve katılım (11:24), Pansuman ve bası yaralarının bakımı (06:33), EKG (Elektrokardiyografi) çekilmesi (05:21), Kan, idrar, katater, trakeal aspirat kültür örneklerinin alınması (05:09) olarak bulunmuştur. Çalışma boyunca hemşirelerin iş yükü algısı ve iş yükü çeşitli ölçekler aracılığıyla hesaplanmış hemşirelik aktivite skor ortalaması ve ortancası yüksek bulunmuş bu yüzden iş yükü değeri fazla olan aktivitelerin incelenmesi, bu aktiviteler değerlendirilerek yoğun bakım ünitelerinde görev yapan hemşire sayısının artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted in a prospective and descriptive type to examine the existing workload and workload perceptions of nurses working in Intensive Care Units. Materials and Methods: The sample of the study consists of 92 nurses working in the intensive care unit and 52 patients admitted to the intensive care unit. Data were collected using the Nursing Activities Duration and Frequency Observation Form, Nursing Activities Score tool, Acute Physiology and Chronic Health Assessment Tool-II (APACHE-II), and Workload Scale. In the evaluation of the data, arithmetic mean, median value, minimum maximum value, percentage values, standard deviation values were used. Data were analyzed with Pearson correlation and Spearman correlation analysis, One-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests. Results: As a result of the research, it was determined that the average score of the nurses on the Workload Scale was 23.60±5.78, the workload of more than half of the nurses (51.1%) was higher in the day shift, and 41.3% of them were equal in both shifts, day and night. During the research, it was found that 6872 nursing activities were applied after 504 hours of observation, which corresponds to 21 day shifts and 21 night shifts; 4647 nursing activities were observed and recorded as frequency and duration. The 10 activities that were recorded as total hours throughout the study and that took the most time of the nurses were CPR (Cardiopulmonary Resuscitation) (45:23), Refreshing the nurse observation forms over the computer (17:07), Patient admission and monitoring (15:46), Patient transfer to another service (15:25), getting the patient up (15:17), general body care (14:49), preparation and participation in interventional procedures (11:24), Dressing and care of pressure sores (06:33), ECG (Electrocardiography) was taken (05:21), blood, urine, catheter, tracheal aspirate culture samples were taken (05:09). During the study, nurses' workload perception and workload were calculated through various scales, and the average and median of the nursing activity scores were found to be high. Therefore, it is recommended to examine the activities with a high workload value and to increase the number of nurses working in the intensive care units by evaluating these activities.