Şizofreni hastalarının içgörüleri ile yaşam nitelikleri arasındaki ilişki
The relationship between insights of patients with schizophrenia and their quality of life
- Tez No: 724258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Araştırma, şizofreni tanısı almış bireylerdeki içgörünün yaşam niteliğiyle arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma verileri, Şubat – Temmuz 2021 tarihleri arasında Rize İl Merkezi'nde Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM)' de toplandı. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında TRSM'ne başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı konulmuş ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan tüm hastalar oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmeyerek, araştırma 148 hastayla tamamlandı. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ''Sosyodemografik Veri Formu'', '' Brichwood İçgörü Ölçeği'' ve '' Şizofreni Hastaları İçin Yaşam Niteliği Ölçeği'' olmak üzere 3 form kullanıldı. Veriler SPSS 22 (Statistical Program for Social Sciences) kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizinde; verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, standart sapma kullanıldı. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi ve ölçeklerin güvenirlik katsayıların hesaplanmasında Cronbach alfa katsayısı kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hastaların Brichwood İçgörü Ölçeği (BİÖ) toplam puan ortalaması 4.16±1.63 olarak belirlendi. Şizofreni Hastaları İçin Yaşam Niteliği Ölçeği (ŞHYNÖ) toplam puan ortalaması 76.93±14.84 olarak bulundu. Hastaların BİÖ alt boyutları ile ŞHYNÖ alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde; BİÖ belirtilerin farkında olma, hastalığın farkında olma alt boyutları ve toplam puan ortalaması ile ŞHYNÖ kişiler arası ilişkiler alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı zayıf düzeyde bir ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the relationship between the quality of life and insight levels of patients diagnosed with schizophrenia. Materials and Methods: The data of this descriptive and correlational study were collected at the Community Mental Health Center in the city center of Rize, a province in northern Turkey, between February 2021 and July 2021. The study population consisted of all patients who presented to the Community Mental Health Center between the specified dates, who were diagnosed with schizophrenia according to the DSM-V diagnostic criteria and who met the inclusion criteria of the study. No sampling method was implemented. The study was completed with 148 patients. The tools used to collect the data were the“Sociodemographic Data Form”,“Birchwood Insight Scale (BIS)”, and“Quality of Life Scale for Schizophrenic Patients (QLSS)”prepared by the researcher. Data were analyzed using the SPSS 22 (Statistical Program for Social Sciences). In the analysis of the data, the Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data were normally distributed. In the analysis of the data, numbers, arithmetic mean, percentile distributions, and standard deviation were used. While Pearson's correlation analysis was used to determine the relationship between the scales, the Cronbach's alpha coefficient was used to calculate the reliability coefficients of the scales. Results: According to the study findings, the mean scores the patients obtained from the overall Birchwood Insight Scale and the Quality of Life Scale for Schizophrenic patients were 4.16±1.63 and 76.93±14.84 respectively. According to the analysis of the relationship between the sub-dimensions of the BIS and the sub- dimensions of the QLSS, there was a negative and weak correlation between the mean scores obtained from the overall BIS and its Being Aware of the Symptoms and Being Aware of the Disease sub-dimensions and the mean scores obtained from the overall QLSS and its Interpersonal Relationships sub-dimension.