Teobromin ve arjinin içeren diş macunlarının farklı restoratif materyallerin yüzey özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of toothpaste containing theobromine and arginine on the surface properties of different restorative materials
- Tez No: 724257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DAYI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Restorasyon yüzeylerinin pürüzsüz olması; restorasyonun ömrünü uzatmak, sekonder çürük oluşumu riskini azaltmak, zamanla oluşabilecek renklenmeleri önleyerek estetik olarak iyi bir görüntüye sahip restorasyonlar oluşturulabilmek için önemlidir. Çalışmanın amacı; teobromin ve arjinin içerikli hassasiyet giderici iki diş macununun dişlerin restorasyonunda kullanılan mikrohibrit kompozit, nanohibrit kompozit ve giomer restorasyonların yüzeyine uygulanması sonrasında oluşturabileceği pürüzlülüğü yüzey pürüzlülük cihazı ve SEM görüntüleri ile incelemektir. Materyal ve Metod: Özel olarak elde edilmiş teflon kalıplarda mikrohibrit (Arabesk, Voco, Almanya), nanohibrit kompozit (Herculite, Kerr, ABD) ve giomer (Beautifil II, Shofu, Japonya) restoratif materyallerinden 2mm yükseklik ve 10 mm genişlikte bloklar oluşturulmuştur. Bloklar teobromin, arjinin içerikli diş macunu ve distile su ile 1 yıllık fırçalama döngüsüne denk gelen simülasyon işlemine tabii tutulmadan önce ve tutulduktan sonra yüzeylerinde oluşan yüzey pürüzlülükleri bir profilometre yardımıyla ve SEM cihazıyla incelenmiş ve elde edilen veriler kaydedilmiştir. Araştırma verilerinin istatistiksel değerlendirmesinde IBM SPSS Statistics V. 26 for Windows programı kullanılmıştır Bulgular: En düşük başlangıç yüzey pürüzlülüğü Arabesk grubunda görülürken, en yüksek başlangıç yüzey pürüzlülüğü Giomer grubunda görülmüştür. Uygulanan diş macunlarının yüzey pürüzlülüğüne etkisi karşılaştırıldığında; Herculite grubunda teobromin diş macunu uygulaması başlangıç-bitim değerleri arasında anlamlı artış oluşturmamıştır (p=0.074).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the roughness that can be created after the application of two theobromine and arginine-containing desensitizing toothpastes to the surface of microhybrid composite, nanohybrid composite and giomer restorations used in the restoration of teeth, with surface roughness device and SEM images. Material and Method: Blocks of 2mm height and 10mm width were formed from microhybrid (Arabesk, Voco, Germany), nanohybrid composite (Herculite, Kerr, USA) and giomer (Beautifil II, Shofu, Japan) restorative materials in specially prepared teflon molds. Before and after the blocks were simulated with theobromine, arginine-containing toothpaste and distilled water, which corresponds to a 1-year brushing cycle, the surface roughnesses formed on the surfaces were examined with the help of a profilometer and SEM device, and the obtained data were recorded. Results: While the lowest initial surface roughness was observed in the Arabesk group, the highest initial surface roughness was observed in the Giomer group. When the effect of the applied toothpastes on the surface roughness is compared; Theobromine toothpaste application did not cause a significant increase in the start-end values in the Herculite group (p=0.074).