Multi-sensor data fusion for path prediction of escaping from engagement in combat aircraft
Savaş uçaklarında angajmandan kaçış yolu kestirimi için çok sensörlü veri füzyonu
  1. Tez No: 724294
  2. Yazar: ENVER NURULLAH GÖKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aviyonik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Savaşta başarı elde etmenin en önemli koşullarından birisi, hava üstünlüğünü sağlamaktır. Saldırgan muharebe ortamında bulunan bir savaş uçağının, gereken hayatta kalma özelliklerine sahip olması gerekmektedir. İHA'lar artık orduda hava operasyonlarının vazgeçilmez bir unsuru haline geldi. Uçağın içinde bir insan pilotun olmaması sayesinde, ülkeler İHA'ları kullanarak daha az riskle askeri operasyonlar gerçekleştirebilir. İHA'ların hareket kontrolü iki şekilde yapılabilmektedir; İHA'lar, uzaktan kumanda istasyonlarından pilotlar tarafından kontrol edilir veya otonom olarak uçabilir. İnsansız hava araçlarında (İHA), kontrol istasyonuyla olan bağlantının kesilmesi durumunda, İHA'nın hareket ve seyrüsefer kabiliyetlerini koruması zorlaşır. Bu çalışmada, insansız hava araçlarının angajmandan kaçışını sağlamak için çok sensörlü veri füzyonu yöntemiyle geliştirilen bir kaçış yolu kestirimi algoritması sunulmaktadır. Çeşitli sensörlerden gelen verileri gürültünün etkisi altında işleyerek toplamaya ve mümkün olan en iyi kaçış yolu tahmin algoritması bulmaya çalışılır. Gelen radar verileri, tahmin yapmak üzere Genişletilmiş Kalman Filtresine sokularak değerlendirilir. Yapılan tahminler, doğrusal olmayan programlama yönteminde kullanılır ve anlık optimal kaçış yolu belirlenir. Sahip olunan kısıtlamalar ve amaç fonksiyonu lineer olmadığı için kısıtlı optimizasyon yöntemi olarak doğrusal olmayan programlama kullanılır. Simülasyon sonuçlarına göre, önerilen yöntem seçilen senaryoda angajmandan kaçış için umut verici sonuçlar sunmuştur. Ayrıca Genişletilmiş Kalman Filtresinin çeşitli gürültü seviyelerini simüle ederek bu yaklaşımın işleyişini çeşitli gürültü seviyelerinde nasıl etkilediğini görmek amaçlanmaktadır. Bu gözlem, önerilen yöntemin İHA'nın kaynak kullanımı üzerindeki etkisini belirlemede kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Achieving air superiority is one of the key steps to success in warfare. It is necessary for a combat aircraft to have the survivability it needs in an aggressive combat environment. UAVs have now become an essential component of military air operations. When the aircraft is not piloted by a person, nations can use UAVs to conduct military missions with less danger. UAVs can be operated in two ways: by pilots from remote control stations or by flying autonomously. Unmanned aerial vehicles (UAVs) suffer from maintaining the maneuverability and navigational ability in the event of a disconnection from the control station. In this work, an escape path prediction algorithm developed by fusing multi-sensor data is presented to facilitate the escape of engagement of UAVs. It is attempted to aggregate data from various sensors by processing them under the impact of noise and come up with the best escape path prediction estimation algorithm possible. Data from radars are evaluated in the Extended Kalman Filter and used to make estimations. The estimations made are used in constraint optimization to generate an instantaneous optimal escape route. Since the constraints and objective function are not linear, nonlinear programming is used as a method of constraint optimization. According to the simulation results, the proposed method shows a promising result for escaping from engagement in the selected scenario. It is also aimed to see how the Extended Kalman Filter influences the functioning of this approach at various noise levels by simulations. This observation is critical in determining the influence of the suggested method on the UAV's resource use.