Üriner inkontinansı olan bireyler için mobil egzersiz uygulaması geliştirilmesi ve etkinliğinin incelenmesi
The effectiveness of pelvic floor rehabilitation mobile application for treatment of urinary incontinance: randomized controlled trial. başkent Uiversity, institute of HEALTH science
  1. Tez No: 724295
  2. Yazar: EMRE ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SÖNMEZER, PROF. DR. FULYA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada amacımız; hastaların tedaviye etkin katılımını sağlamak, günlük yaşam aktivitelerini takip etmek, hastanın ve sağlık çalışanının kayıtlara daha rahat ulaşmasını sağlamak, sorumluluk duygusunu arttırmak, düzenli eğitim ve hatırlatmalar yaparak stres üriner inkontinansı önlemeye yönelik eğitimi vermek amacıyla stres üriner inkontinans tanısı almış kadınların cep telefonlarından kullanabilecekleri bir mobil uygulama yazılımı geliştirmek ve etkinliğinin incelenmesidir. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri stres üriner inkontinans tanısı almış 26 kadın dahil edildi. Toplam 26 kadın hasta randomize basit yöntemle; 13 kadın hasta kontrol grubu ve 13 kadın aplikasyon grubu olmak üzere iki 2 gruba ayrıldı. Stres üriner inkontinans tanısı almış 26 kadın hastamızla yapılan çalışmada, hastalarımızdan öncelikle sosyo-demogrofik ve klinik özellikleri sorgulayan“Olgu Rapor Formu”nu doldurmaları istendi. Semptom ciddiyetini değerlendirmek için“İnkontinans Etki Soru Formu”ve“Ürogenital Distres Envanteri”, idrar kaçırma yakınması değerlendirmek için“İnkontinans Şiddet Skalası”, üriner parametreleri değerlendirmek için“İdrar Günlüğü(3 günlük)”, üriner yaşam kalitesi için“İnkontinans Yaşam Kalitesi”, yaşam kalitesini değerlendirmek için“Nottingham Sağlık Profili”, genel iyileşmenin değerlendirilmesi için ise“Hasta Global İyileşme Ölçeği”her iki grup(kontrol ve mobil uygulama grubu) içinde kullanıldı.“Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği”anketi ise mobil uygulamamızın kullanılabilirliğini ölçmek için sadece mobil uygulama grubuna uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to develop a mobile application software that women diagnosed with stress urinary incontinency can use from their mobile phones in order to ensure the effective participation of patients in treatment, to monitor daily life activities, to ensure that the patient and health worker reach the records more comfortably, to increase the sense of responsibility, to provide training to prevent urinary incontinency by making regular trainings and reminders, and to examine its effectiveness. The study included 26 women diagnosed with stress urinary incontineance aged 18 and over a total of 26 female patients were randomized by simple method; It was divided into two groups: 13 female patient control groups and 13 women's app groups. In the study conducted with 26 female patients diagnosed with stress urinary incontineance, our patients were first asked to complete the“Case Report Form”, which questions socio-demogrophic and clinical features.“Incontinence Impact Questionnaire”and“Urogenital Distres Inventory”to assess symptom severity,“Incontinence Severity Scale”was used in both groups (control and application group) to evaluate urinary incontinence,“Urine Diary (3 days)”,“Incontinence Quality of Life”for urinary quality of life,“Nottingham Health Profile”for assessing quality of life, and“Global Recovery Scale”to assess overall improvement. The“System Availability Scale”survey was applied only to the application group to measure the availability of our mobile application.