Omuz ağrılı hastalarda acromion morfolojisi ve subacromial mesafenin radyolojik bulgularla değerlendirilmesi
Evaluation of the acromion morphology and subacromial distance in patients with shoulder pain by radiological findings
  1. Tez No: 724304
  2. Yazar: BANU BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUHA GÜLHAL BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Rotator manşet kaslarının, acromion altındaki yüzey tarafından zedelenmesi sonucu omuz bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Çalışmamızda 2019 yılında Özel Adana Yaşam Tıp Merkezi'ne ve 2020 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 120 erkek ve 120 kadın hastanın mevcut MR görüntülerine bakılmıştır. Acromion morfolojisinin ve subakromiyal mesafe ölçümlerinin yaş, cinsiyet, spor, tansiyon, şeker hastalığı, boy, kilo ve ağrı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Tip I acromion oranı %29,6, Tip 2 acromion oranı %64,2, Tip 3 acromion oranı %4,6 ve Tip 4 acromion oranı %1,7 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pain in the shoulder area may occur as a result of damage to the rotator cuff muscles by the surface under the acromion. İn our study, we looked at the existing MRI images of 120 male and 120 female patients admitted to private Adana Yaşam Medical Center in 2019 and Gaziosmanpaşa Education and Research Hospital of the University of Healty Sciences in 2020. Acromion morphology and the relationship of subacromial distance measurements with age, sex, sports, blood pressure,diabetes, height, weight and pain were aimed to be examined. In our study, Type I acromion rate was 29,6%, Type II acromion rate was 64,2%, Type III acromion rate was 4,6% and Type IV acromion rate was 1,7%.