Ali Suavi's understanding of civilization in the Ulum Newspaper: a response to the western claims of civilizational superiority and idealization of an Islamic Civilization
Ulum Gazetesi'nde Ali Suavi'nin medeniyet anlayışı: Batı'nın medeniyet üstünlüğü iddiasına bir cevap ve İslami Medeniyet'in idealleştirilmesi
- Tez No: 724451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANGİR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ali Suavi, geç dönem Osmanlı entelektüel tarihinin en ilginç figürlerinden biridir. Kendisi bazı erken dönem eserlerde seküler bir Türkçü olarak resmedilirken, bazılarında ise Ortadoğu'nun yirminci yüzyılda yaşadığı krizlerin sorumlusu olan bir erken dönem İslamcı olarak sunulmuştur. Kendisinin parlamenter rejim konusundaki duruşu da bir diğer problemli konudur. Yeni Osmanlılar'ın kafası karışık bir üyesi olarak görülen Suavi, entelektüel yetersizlikle de suçlanmış ve önceden savunduğu anayasal hükümet fikrini sonraki yazılarında terk ettiği iddiası buna kanıt olarak sunulmuştur. Bu çalışmada, bu problemler üzerine eğilmeye çalışacağım. Ali Suavi'nin düşüncesi üzerine yeni bir okuma önerisi sunmak adına, kendisinin medeniyet anlayışını, ondokuzuncu yüzyıl Batı emperyalizmi ve medeniyet üstünlüğü söylemiyle biçimlenmiş, geniş bir bağlam içinde ele alıyorum. Bu şekilde, kendisinin Türk tarihi ve dili, ideal hükümet biçimi, ya da Batı eleştirisi etrafındaki yazılarının yeni anlamlar kazanabilir ve bu da kendisinin düşüncesini daha iyi anlamlandırmamıza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Ali Suavi is among the most interesting figures in the late Ottoman intellectual history. In some earlier works, he has been portrayed as a secular Turkist, while in others, he was presented as an early Islamist responsible for the twentieth-century crises in the Middle East. His stance on parliamentary regime has been another problematic theme. Seen as a confused member of the Young Ottomans, Suavi has been accused of intellectual incapacity, who would otherwise not turn on the idea of constitutional government in his later writing. In this study, I attempt to reflect on such problems. In order to offer a new reading of Ali Suavi's thought, I focus on his notion of civilization as part of a broader context that was shaped by the nineteenth-century Western imperialism and discourse of civilizational superiority. This way, his writings on Turkish history and language, his discussion of ideal government, or his critique of the West can gain new meanings, and this can help us make a better sense of his thought.