The relationship between income distribution and economic growth: An econometric practice for Turkey
Gelir dağılımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye için ekonometrik bir uygulama
  1. Tez No: 724450
  2. Yazar: SERDAR GÖÇMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, gelir dağılımının göstergesi olan Gini katsayısı ile ekonomik büyümenin göstergesi olan kişi başına düşen GSYİH arasındaki nedensellik ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 1963-2015 yılları arasında gelir dağılımı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiler dört aşamada incelenmiştir. 1963 ve 2015 yıllarının gini katsayılarının birbirine çok yakın olduğu görülmektedir. 1963-2015 yılları arasında Türkiye'nin kişi başına düşen GSYİH ortalaması 3714,22 USD'dir. Bugünkü para birimine göre, kişi başına GSYİH 1963 yılında en düşük, 2013 yılında en yüksek değerini almıştır. Belirtilen dönemde Türkiye'nin Gini katsayısının ortalama değeri 0.466'dır. Buna ek olarak, en düşük Gini katsayısı 1974 ve en yüksek değeri 2002'dedir. Değişkenlerin durağanlık dereceleri ADF ve PP birim kök testleri ile araştırılmış ve değişkenlerin birinci farklarında tüm değişkenler durağan bulunmuştur. İkinci aşamada, araştırma modeli için uzun süreli ilişkilerin varlığı Johansen Eşbütünleşme Testi yöntemi ile araştırılmış ve değişkenlerin uzun vadede model için birlikte hareket ettiği belirlenmiştir. Üçüncü aşamada VAR yöntemi ile kısa dönem katsayıları hesaplanmış, ancak aralarında ilişki bulunmamıştır. Son olarak, Granger nedensellik testi yapılmış ve değişkenlerin iki yönlü etkileri araştırılmış ve birbirleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışmaya göre, Kuznets eğrisinin test edilmesine karar verildi ve bu test ile ilgili denklem“∆LPGDP”nin karesi olarak ek bir değişken eklenerek belirlenmiştir.Buna göre, Türkiye'de 1963-2015 yılları arasındaki gelir dağılımı ekonomik kalkınma durumundaki artış ve azalıştan etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the causality relationship between Gini coefficient, which is the indicator of income distribution, and GDP per capita, which is the indicator of economic growth. The relationship between income distribution and economic growth between years 1963-2015 were examined in four stages. It is seen that the Gini coefficient values of 1963 and 2015 are very close to each other. The average value of GDP per capita of Turkey between the years 1963-2015 is 3714.22 USD. According to today's currency, the minimum GDP per capita value is 350.66 USD (1963) and the maximum GDP per capita value is 12519.39 USD (2013). The average value of the Gini coefficient of Turkey in the specified period is 0.466. In addition, the lowest Gini coefficient was 0.433 (1974) and the highest was 0.507 (2002). In the first stage, the stability degrees of the variables were investigated by ADF and PP unit root tests, and all variables were found to be stationary at the first differences. In the second stage, the existence of long-term relationships for the research model was investigated with the Johansen Cointegration Test method, and it was determined that the variables acted together for the model in the long term. In the third stage, short term coefficients were estimated with the VAR method, but no relation was found between them. Finally, the Granger causality test was carried out and the two-way effects of the variables were investigated, and it was determined that there was no statistically significant effect on each other. According to this study, it was decided to test the Kuznets curve, and the equation related to this test was determined by adding an additional variable as the square of the ∆LPGDP. Accordingly, the income distribution is not affected by the increase and decrease in the economic development situation between the years of 1963-2015 in Turkey.