Doğanyol ilçesi birinci basamak sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyeti ve çalışanların iş doyumu
Patient satisfaction and job satisfaction of employees in primary care health doganyol district
  1. Tez No: 724464
  2. Yazar: ARZU VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma, Doğanyol ilçesi birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran hastaların memnuniyet düzeyleri ile bu sağlık kuruluşundaki sağlık çalışanlarının iş doyumu düzeylerini ölçmek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2020 tarihinde Doğanyol ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran 18 yaş üstü hastalar ile bu kurumlardaki hekimler ile diğer sağlık çalışanları alındı. 230 hasta ve 16 sağlık çalışanı ile yapılan kesitsel tipte olan bu çalışmada verilerin toplanmasında; hastalar için kişisel bilgiler formu ile EUROPEP Ölçeği Türkçe versiyonu, sağlık çalışanları için ise kişisel bilgiler formu ile Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalar 18 ile 86 yaş aralığındaydı. Hastaların cinsiyet ve medeni durumunun memnuniyet düzeyleri ile ilişkili olmadığı, ama öğrenim durumu (p=0,045
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study, was to measure satisfaction levels of patients applied to Doganyol district primary care health service and job satisfaction levels of healthcare staff in this healthcare institutions and to determine the correlation between patients and healthcare staff. Methods: In this study, patients 18 years old and above who applied to the family health centers in Doganyol district as well as physicians and other healthcare staff who works in the same healthcare institution were included in January 2020. In this cross-sectional study, data from 230 patients were collected via a questionnaire comprising of socio-demografic questions with the Turkish version of EUROPEP, whereas data from 16 health care professionals were collected via a questionnaire comprising of socio-demografic questions with the Minnesota Job Satisfaction Questionnaire. Results: Patients between age of 18 and 86 were participated in this study. Gender and marital status of the patients have no influence on their satisfaction levels, whereas educational status has (p=0,045