Mustafa Sabri'nin kadına bakışının Kur'an bağlamında değerlendirilmesi
Critisizing Mustafa Sabri's ideas about woman in the light of the Quran
- Tez No: 72449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Geçmişte olduğu gibi bugün de kadın ve kadına ilişkin uygulamalar tartışma konusu olarak güncelliğini korumaktadır. Kur' an 'in gelişine kadar da pek çok medeniyette kadın bir aşağılanma ile iç içe yaşamış ama ilahi vahiyle birlikte pek usun sayılmayacak bir zaman sürecinde, kadın hak ettiği insanlık değerine kavuşmuş ve erkek ile temel hususlarda eşit tutulmuştur. Kur'an 'in kadına hak ettiği değeri vermesine rağmen bunlar gözardı edilerek İslam alemindeki bazı yanlış ve eksik uygulamaların doğurduğu haksızlıklar Kur'an'a yüklenmeye çalışılmış ve ilahi vahiy etrafında şüpheler uyandırma çabalarına girişilmiştir. Ülkemizde ise özellikle Meşrutiyet Dönemi, kadına yönelik tartışmaların yoğunlaştığı bir dönem olarak karşımıza çıkmıştır. Bu döneme damgasını vurmuş başlıca üç akıma (Batıcı, Türkçü ve İslamcı) mensup aydınlar, konuya ilişkin oldukça geniş ve sert tartışmalara girmişlerdir. İşte o dönemin bir aydını olup siyasi ve ilmi kimliğiyle kendini gösteren Mustafa Sabri Efendi' de kadınla ilgili o çağdaki tartışmalara aktif olarak katılmış, İslam'da kadının sosyal statüsü, ona tanınan hürriyetler ve bu bağlamda örtünme ve çok evlilik ilkesi etrafında geleneksel anlayıştan ayrılmayarak savunmacı bir kimlik sergilemiştir. Biz de bu çalışmamızda, Mustafa Sabri Efendi'nin kadına ilişkin fikirlerini tespit edip, bunları başta Kur'an nasları olmak üzere Hz. Peygamber'in söz ve pratikleri, klasik tefsir kaynakları ve çağdaş yorumcuların fikirlerinden de yola çıkarak değerlendirme yolunu tutup, Mustafa Sabri Efendi'ye katıldığımız ve katılmadığımız noktaları belirginleştirdik Ayrıca kadına yönelik bazı tartışma konularına kendi güncelliğimiz dairesinde çözümler üretme yolunu tuttuk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Women and woman - related pratices keep their actuality today as a discussing issue as happened in the past While woman faced serious problems and was degraded in most civilisations before Koran, she gained her real value and became equal with man in fundamental issues with within a short time after the divine inspiration. Despite the fact that Koran gives woman her real value, these were not seen and by imposing some mistakes coming from misuses in the Islamic world to Koran, it was tried to create doubts about the divine inspiration. In our country, especially the Constitutional Monarchy period faces us as a time within which the discussions about the woman were increased The intellectuals belonging three major movements (pro-Western, Pro-Turkic and Pro-Islamic) made very serious and hard discussions. Mustafa Sabri, an intellectual of that age who showed himself with his political and scientific identity, actively attended to these discussions, said something about the status of woman in Islam and her freedoms and in this context he presented a defensive identity about marriage and veil within the traditional understanding. In this study, we aimed to criticise Mustafa Sabri Efendi1 s ideas about woman in the light of Hz, Muhammed's tradition, Koran's dogmas and the ideas of classic commentary resources and contemporary interpretations. Finally, we explained the points in Mustafa Sabri Efendi that we agreed and not Additionally, we also tried to produce some solutions about the discussions in today's conditions. D0KÜMAR7AST «I WSBl