İmar uygulamalarında (3194/18. madde) karşılaşılan yönetsel ve tüzel sorunlar, Ankara'dan iki örnek olay
  1. Tez No: 72448
  2. Yazar: LEVENT UZUNÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
3194 sayılı İmar Yasasının 1 8nci madde uygulaması, ülkemiz açısından halen uygulanmakta olan en aktif ve en geniş bilgileri kapsayacak nitelikte bir uygulama olup, planlı kentleşmenin de temel şartı olarak görülmektedir. Bu nedenle, özellikle büyük ve büyümekte olan kentlerimizde, kentleşme hızına paralel olarak yeterli sayıda arsa üretilebilmesi için imar planı uygulamalarının daha hızlı yapılması gerekecektir. Toprağın artırılamaz bir kaynak olması ve bir toprak parçasının yerleşime açılması sonrasında meydana gelen rant, kentsel toprak üzerinde oluşan ve kentsel gelişimi çarpıklaştıran çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu rant denetim altına alındığı ölçüde, kentsel gelişimde o denli sağlıklı olacaktır. Burada bireyin ekonomik çıkan ile kamu yararı arasında bir dengenin kurulması gerekmektedir. Bundan dolayı 3194 sayılı İmar Yasasının 18nci madde uygulamalarında ortaya çıkan sorunlar, gerek yönetsel, gerekse tüzel boyutta çözümlenmelidir. Bu nedenle, bu çalışmada, genel olarak ülkemizdeki imar tüzesi ve uygulamaları, tarihsel bir gelişme içinde günümüze kadar incelenerek, imar uygulamalarında ortaya çıkan kavram karmaşaları, teknik, yönetsel ve tüzel sorunların neler olduğu belirlenmiştir. Ayni zamanda; Ankara İli Çankaya İlçesinde ayni arazi karakterlerine ve yapısına sahip olan Dikmen Keklikpınarı II. Etap ıslah imar uygulaması ile Çankaya GEÇAK II imar uygulamalarında gerçekleştirilen Düzenleme Ortaklık Pay Oranlarındaki farklılıkların nedenleri ortaya konmaya çalışılmış ve bölgelerdeki kentsel gelişmeler değişik yıllarda çekilmiş hava fotoğrafları ile gösterilmiştir. Ayrıca, imar uygulamalarının konut, gecekondu, sanayi, kıyı bölgeleri, çevre ve turizmdeki durumları ile günümüze kadar yapılan uluslararası çalışmaların neler olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
18 th Article of the Act No. 3194 on Construction, which constitutes the most active and comprehensive application for our country, is regarded at the same time as the basis of planned urbanization. This is why applications with regard to construction should be handled with in a faster mode to produce enough number of new construction areas in parallel to urbanization rate especially in big and developing cities. The great profits obtained due to the facts that the construction areas are not reproducable and that new areas open to urbanization play an important role on urban areas and damaging urban development. The urbanization will be healtier to the extent that these great profits are kept under control. A balance should be established between the interests of an individual and the public. Hence, problems arising from applications of the 18 th Article of Act. No. 3194 on Construction should be solved at both executive and judicial levels. Therefore, in this study, legal matters and applications with regard to construction applications are evaluated in historical order resulting in detection of concept complexity, technical, executive and judicial problems. At the same time, the difference between the Rates of Partnership for the areas having the same terrain characteristics, i.e., Dikmen Keklikpınarı II Step Construction Application and Çankaya GEÇAK II Construction Application in Çankaya Municipality of Ankara is tried to be highlighted, and urban development in the regions are demonstrated by aerial photographs taken at various years. Besides, the status of construction applications in housing, shanty, shores, industry, environment and tourism as well as international applications carried out up to date are investigated.. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKUMARTWTWI «EBffiZl