KOBİ danışmanlığı hizmetinin KOBİ'lere katkısı: İstanbul Beylikdüzü OSB'de bir alan araştırması
Contribution of SME consulting service to SME's: A field research in Istanbul Beylikduzu OIZ
- Tez No: 724523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM ERDİNÇ GÜLBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada KOBİ danışmanlığı ile KOBİ danışmanlığı hizmetinin KOBİ'lere katkıları araştırılmıştır. Çalışmanın İkinci bölümünde KOBİ tanımı, Dünya'da ve Türkiye'de KOBİ tanımları, KOBİ'lerin Türkiye'de gelişimi, önemi ve yeri, güçlü ve zayıf yönleri ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde KOBİ'lerin pazarlama ve ihracat, üretim ve insan kaynakları, finansman ve araştırma geliştirme, muhasebe ve halkla ilişkiler, örgütlenme ve yönetim, karar alma ve tedarik süreçleri ile ilgili karşılaştıkları temel zorluklar irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise danışman ve danışmanlık kavramı, yönetim danışmanlığı kavramı, KOBİ danışmanlığı, KOBİ rehberliği ve teknik danışmanlık sistemi, Dünya'da ve Türkiye'de KOBİ danışmanlığı ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde Araştırma için İnan Kaynak'ın Yönetim Danışmanlığı ve Değer Zincirine Katkısı adlı Kitabı'ndaki genel anket soruları ile İ. Hakkı Eraslan'ın“değer zincir analizi ölçeği”kullanılmıştır. İstanbul Beylikdüzü OSB'deki 261 KOBİ üzerinden veri toplanmış olup elde edilen veriler, SPSS-22 istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, KOBİ danışmanlığı hizmetinin Beylikdüzü OSB'deki KOBİ'ler üzerindeki katkısında işletmenin hukuki yapısı, faaliyet süresi, işletmedeki toplam personel sayısı, yönetimden sorumlu kişi, KOBİ danışmanlığı hizmetinin anlamını bilme durumu, alınan KOBİ danışmanlığının sağlandığı kaynak, son bir yılda KOBİ danışmanlığından istifade edilme sayısı, KOBİ danışmanlığının tercih edilme sebebi, KOBİ danışmanlığı hizmetinin genel olarak işletme üzerindeki etkisine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study contribitoun of counselling of SME's and services of the counselling of SME is investigated. In the second section of the study informations about the definition of SME, definitons of SME's in Turkey and in the world, the improvement of the SME's in Turkey importance and the placement of the SME's, strong and weak sides of the SME's are given. In section three the main problems of SME's such as marketing and export, manufacturing and human resources, financing and research&devolopment, accounting and public relations, organization and management, decison making and supplying are questinoned. In section four informations about definitons of counselling and consultion management consultancy, SME consultancy, SME guidance and technical consultancy system, SME consultancy in the world and in Turkey are given. In section five the general survey questions in Inan Kaynak's book titled Management Consulting and Its Contribution to the Value Chain and I. Hakkı Eraslan's The“value chain analysis scale”was used. Data were collected from 261 SME's in Istanbul Beylikdüzü OIZ and the obtained data were analyzed in the SPSS-22 statistical program. At the end of the research, it has been concluded that the contribution of the SME consultancy service to the SME in Beylikdüzü OIZ, the legal structure of the enterprise, the duration of its activity, the total number of personnel in the enterprise, the person responsible for the management, knowing the meaning of the SME consultancy service, the source of the SME consultancy received, the benefit of SME consultancy in the last the number of employees, the reason why SME consultancy is preferred differs significantly compared to impact of SME consultancy service on business in general.