Sürdürülebilir üretimi desteklemeye yönelik çevre dostu kompozit iplik tasarımı
Eco-friendly composite yarn design to support sustainable production
- Tez No: 724579
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI HOCKENBERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünya nüfus artışına paralel olarak insan yaşamı için temel endüstri alanlarından olan tekstil endüstrisinde de ihtiyaca ve talebe yönelik üretim artışı gerçekleşmektedir. Bu artış şüphesiz zaman geçtikçe katlanarak devam edecektir. Ancak kazanç odaklı bilinçsiz üretim ve bilinçsiz tüketim geri dönüşü olmayan doğa tahribatı ve canlı ölümlerini beraberinde getirmiştir. Bu durum dünyamız için her geçen gün daha ciddi tehdit oluşturmaktadır. Kısıtlı hammadde kaynaklarının git gide azalması yeni ürünlerin ortaya konmasını zorlaştırmakla birlikte, hammadde fiyatlarını arttırmaktadır. Bu çalışmada, doğada çözünebilen, geri dönüştürülmüş ve geri dönüşümü mümkün olan sentetik ipliklerle kompozit iplikler elde edilmiştir ve bu ipliklerle üretilen dokuma kumaşlarla, konvansiyonel olarak üretilen ve sık kullanılan ipliklerle üretilen dokuma kumaşlar kıyaslanmıştır. Bu tezle amaçlanan sürdürülebilir, çevre dostu hammaddelerle üretilen ürünlerin yaygın olarak kullanılan ve doğaya zararlı hammaddelerle üretilen ürünlerle performans ve kullanılabilirlik açısından önemli farklılıkların olmadığını ortaya koyarak, çevre dostu ve sürdürülebilir ürünlerin hem üretim aşamasında hem de tüketim ayağında yaygınlaşmasına destek olmaktır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the world population growth, the textile industry, which is one of the key industry areas for human life, also increases production to reach the needs and the demands. This increase will undoubtedly continue exponentially as time goes on. However, profit-oriented unconscious production and unconscious consumption have brought about irreversible destruction of nature and death of living things. This situation poses a more serious threat to our world day by day. The gradual decrease in limited raw material resources makes it difficult to introduce new products, but also increases raw material prices. In this study, composite yarns were obtained with biodegradable, recycled and recyclable synthetic yarns, and woven fabrics produced with these yarns were compared with woven fabrics produced with conventional and frequently used yarns. The aim of this thesis is to support the dissemination of environmentally friendly and sustainable products both in the production phase and in the consumption phase, by demonstrating that the products produced with sustainable, environmentally friendly raw materials do not differ significantly in terms of performance and usability with the products produced with widely used and environmentally harmful raw materials.