Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerin kariyer yılmazlıklarının incelenmesi
Research on Syrian refugees' career resilience in Turkey
- Tez No: 724634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN EŞİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmanın amacı Türkiye'de kariyerinde yüksek lisans, doktora gibi hedeflerine ulaşmış, Suriye'deki eğitim ve kariyer olanaklarını devam ettirmeyi veya çeşitlendirmeyi başarmış, orta ve yüksek gelirli Suriyeli göçmenlerin kariyer yılmazlıklarını inceleyerek, bu kariyer başarının temel nedenlerini ortaya koyabilmek ve buna uygun bir kariyer danışmanlığı hizmet modeli geliştirilmesine ışık tutmaktır. Mültecilerin kariyer yılmazlıkları incelenirken, risk ve koruyucu faktörler dikkate alınmıştır. Bu kapsamda savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen üniversite eğitim hayatlarını sürdürmeye devam eden ve kariyer gelişimine önem veren, iş dünyasında kendine yer edinmiş 9 Suriyeli göçmen ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırma doğrultusunda nitel araştırma türlerinden“olgubilim (fenomonoloji) çalışması”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış sekiz sorudan oluşan“Göçmen Kariyer Yılmazlıkları Görüşme Formu”kullanılmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, katılımcıların kariyer yılmazlık faktörlerinden benlik saygısı faktöründe yer alan uyum sağlama, öz-yeterlilik becerilerini taşımalarının yanı sıra umut, sabır ve azim gibi içsel faktörler de yılmazlık sürecinde önemli rol almaktadır. Katılımcıların göç süreci ile birlikte akademi, kariyer gibi alanlarda sıfırdan başlamaları, kendini kanıtlama arzusuyla birlikte fırsatları değerlendirmek için de çaba göstermeleri ve bu süreçte rehberliğe ihtiyaç duymaları da bulgular arasında yer almaktadır. Türkiye'ye göç eden katılımcıların karşılaştıkları belirsizliklere direnç göstermelerinde benlik saygısı, uyum sağlama becerisi ve aile kavramının öneminin yanı sıra karşılaştıkları yabancı dil engelini aşmak için çeşitli kurslara katılmaları ve sabır, azim gibi içsel faktörlerle öğrenmeyi öğrenme girişiminde bulunmaları, göç süreci ile birlikte oluşturdukları kariyer hikayelerinde geçmişin izlerini taşırken sıfırdan başlayıp, kariyer ve eğitim fırsatlarını araştırmaları ve değerlendirmeleri kariyer yılmazlığının zorluklarla mücadele ve karşılaşılan engelleri aşma çabası tanımına uygundur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the career resilience of successful Syrian Refugees in Turkey, to predict the basis of this success and to shed light on the development of a proper career counseling service model. While examining the career resilience of refugees, risk and protective factors were taken into account. In this context, interviews were held with 9 Syrian immigrants who came to Turkey due to the war, continue their university education life, attach importance to career development, and have a place in the business world. In line with the research,“phenomenology study”, one of the qualitative research types, was used. The“Career Resilience of Refugee Immigrants Interview Form”consisting of eight semi-structured questions developed by the researcher was used. According to the findings obtained from the interviews, in addition to the fact that the participants have the skills of adaptability and self-efficacy in the self-esteem factor, which is one of the career resilience factors, internal factors such as hope, patience and perseverance play an important role in the resilience process. It is among the findings that the participants started from scratch in areas such as academia and career together with the migration process, they made an effort to seize opportunities together with the desire to prove themselves, and they needed guidance in this process. In addition to the importance of self-esteem, adaptability and the concept of family in resisting the uncertainties faced by the participants who migrated to Turkey, their participation in various courses in order to overcome the foreign language barrier they encounter and their attempt to learn to learn with internal factors such as patience and perseverance are among the career stories they create together with the migration process. Starting from scratch while carrying the traces of the past, researching and evaluating career and educational opportunities is suitable for the definition of career resilience, struggling with difficulties and overcoming the obstacles encountered.