Omurilik yaralanmalı hastalarda, haftalık ile günlük oral kolekalsiferol kullanımının kas gücüne, kas kalınlığına ve fonksiyonel bağımsızlığa etkileri
The effects of weekly or daily oral cholecalciferol use on muscle strength, muscle thickness and functional independence in patients with spinal cord injury
- Tez No: 724643
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı D vitamini eksikliği olan paraplejik omurilik yaralanmalı (OY) hastalarda, değişik doz ve doz intervallerindeki D vitamini takviyesinin, üst ekstremite kas gücüne, kas kalınlığına ve OY'li bireylerin fonksiyonel bağımsızlığına olan etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Randomize prospektif kontrollü klinik araştırma olarak tasarlanan bu çalışmaya Haziran 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında toplamda 64 paraplejik OY'li hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Miyopati yapabilecek ve D vitamini metabolizmasını bozacak hastalığı olan ve kan tahliline sahip olan bireyler çalışma dışı bırakıldı. Birinci gruba günlük olarak 6000 internasyonel ünite (IU), ikinci gruba ise haftada bir 50 000 IU kolekalsiferol takviyesi toplam 8 hafta boyunca verildi. Üçüncü bir grup olan D vitamini takviyesi almayan grup ise kontrol grubunu oluşturdu. Gruplara 0. hafta ve 8. haftalarda jamar dinamometre ile el kavrama kuvveti, ultrasonografi ile biceps brachii (BB) ve triceps brachii (TB) kas kalınlıkları ve omurilik yaralanma bağımsızlık ölçeği III (OYBÖ III) ile bağımsızlık ölçümleri yapılarak, kontrol grubu ile veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan bireyler başlangıçta gruplar arası karşılaştırıldığında cinsiyet, yaş, ek hastalık, beden kitle indeksi (BKİ), yaralanma sonrası geçen süre, sigara içiciliği, kronik kabızlık, serum 25(OH)D ve kalsiyum (Ca) seviyeleri istatistiksel olarak farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of vitamin D supplementation at different doses and dose intervals on upper extremity muscle strength, muscle thickness and functional independence of patients with paraplegic spinal cord injury (SCI) with vitamin D deficiency. Methods: A total of 64 patients with paraplegic SCI were included in this study, between June 2020 and May 2021, which was designed as a randomized prospective controlled clinical trial. Demographic data of the participants were recorded. Individuals with a disease and blood tests that could cause myopathy and disrupt vitamin D metabolism excluded from the study. The first group received 6 000 international units (IU) per day and the second group received 50 000 IU cholecalciferol supplements once a week for 8 weeks. A third group that did not take vitamin D supplements was created as a control group. Hand grip strength with jamar dynamometer, biceps brachii (BB) and triceps brachii (TB) muscle thicknesses by ultrasonography, and independence measures with spinal cord injury independence measurement III (SCIM III) were evaluated in the treatment groups in the 0th and 8th weeks and compared with the data of the control group. Results: When the individuals participating in the study were compared between the groups in terms of gender, age, comorbidity, body mass index (BMI), time after injury, smoking, chronic constipation, serum 25(OH)D and calcium (Ca) levels, there was no statistical difference.