Attitudes of elementary school teachers towards blended learning
İlköğretim öğretmenlerinin karma öğrenim uygulamasına karşı tutumlarının araştırılması
  1. Tez No: 724644
  2. Yazar: GİZEM KARA
  3. Danışmanlar: DR. AYŞEGÜL LİMAN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Harmanlanmış öğrenme (BL), onlarca yıldır çeşitli araştırma çalışmalarının odak noktası olmuştur. Ancak, ilköğretim düzeyinde harmanlanmış öğrenme uygulamalarına yönelik araştırmaların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, harmanlanmış eğitim modelinin uygulamasına ilişkin literatürün genişletilmesine ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, bu araştırma, Türkiye'de ilköğretim öğretmenlerinin harmanlanmış öğrenme uygulamasına yönelik tutumlarını araştırmayı amaçlamıştır. Araştırma, Türkiye'deki ilköğretim okullarında görev yapan 160 öğretmenden veri toplanarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için karma yöntem araştırma tasarımı uygulanmıştır. Nicel veriler öğretmenlerin harmanlanmış öğrenmeye ilişkin algılarını ölçen bir anket aracı ile, nitel veriler ise 10 gönüllü katılımcı ile açık uçlu sorulardan oluşan bireysel görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Nicel veriler ve nitel bulgulardan elde edilen sonuçlar, öğretmenlerin ilköğretimde harmanlanmış öğrenmenin uygulanmasına yönelik olarak genel ölçüde olumlu bir tutum içinde olduklarını göstermiştir. Buna ek olarak, yapılan bu çalışma ilköğretim seviyesinde çalışan öğretmenlerin geçtiğimiz yıl yaşadıkları harmanlanmış öğrenme deneyimlerine dayanarak, harmanlanmış öğrenme uygulamasının öğrenciler arasında iş birliğini artırmak, öğrenci başarısına katkıda bulunmak, zamandan ve mekandan bağımsız öğrenme ortamı sunmasıyla esneklik sağlamak, ve öğrenme araçlarına daha kolay erişilmesine imkan tanımak ve öğrencilerin ve öğretmenlerin teknoloji yeterliliklerini geliştirmek gibi avantajlarının olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, yapılan çalışma harmanlanmış eğitim uygulamasının öğretmenler açısından teknik ve teknolojik yetersizlikler, iş yükünün artması ve teknoloji eğitiminin eksikliği gibi zorlukları olduğunu ve bu sebeplerin öğretmenlerin harmanlanmış eğitim modelinin uygulanmasına karşı olumsuz tutumlar geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Blended learning (BL) has been the focus of several research studies for decades. Yet, the number of research studies on blended learning implementation in elementary level is relatively scarce. Therefore, there is a need to extend the line of literature on blending implementation. In this regard, this research purposed to investigate the attitudes of elementary level teachers towards blended learning implementation in Turkey. The study was conducted by gathering data from 160 teachers working in elementary schools over Turkey. To collect data, a mixed methods research design was implemented. Quantitative data were gathered with a survey instrument that measures the perception of teachers on blended learning and the qualitative data was collected by conducting individual interviews which had semi-structured questions with 10 volunteer participants. The results of quantitative data and qualitative findings indicated that teachers generally have a positive attitude towards implementation of blended learning in elementary education. Additionally, the study has revealed some advantages of blended learning implementation based on the blended learning experiences of teachers working at the primary school level in the past year such as increasing collaboration among students, contributing to students' success, providing flexibility by enabling a learning environment that is independent of time and place, and allowing easier access to learning tools. Also, the study has found that there are potential challenges of blended learning implementation such as technical and technological insufficiencies, workload, and the lack of technology training as perceived by teachers who have experienced blended learning in last year.