Güçlendirilmiş bir betonarme yapıda yapı sağlığı izleme verileriyle özgün deprem davranışlarının çalışılması
Assessment of dynamic characteristics of a reinforced concrete building by structural health monitoring datas
  1. Tez No: 724678
  2. Yazar: HABİB FERHAT KURTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada betonarme bir binanın güçlendirme işlemi öncesi ve sonrası meydana gelen depremlerden elde edilen ivme veri setlerinin yapı tanımlama algoritmaları kullanılarak dinamik karakteristikleri belirlenmektedir. Yapı sağlığı izleme metotlarıyla elde edilen verilerin yapı tanılama algoritmalarıyla elde edilen sonuçlara göre, yapıdaki hasar mertebeleri ve güçlendirmenin işleminin yapıya etkisi hakkında değerlendirmeler yapılmaktadır. Bunun yanı sıra matematiksel model ile elde edilen dinamik karakteristikler, yapı tanılama algoritmalarından elde edilen sonuçlara göre güncellenip, gerçeğe daha yakın sonuçlar elde edilmiştir. Böylece yapıda meydana gelen rijitlik değişimlerinden kaynaklanan yapının güncel dinamik karakteristikleri elde edilebilmektedir. Güncellenen yapı sistemlerinde deprem güvenlik analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the dynamic characteristics of a retrofitted concrete building are determined by using frequency domain decomposition methods of the acceleration data sets recorded during earthquakes that occurred before and after the seismic retrofitting. According to these results obtained as a result of the Operational Modal Analysis (OMA), damage levels in the structure and the effect of the seismic retrofitting has evaluated. Dynamic characteristics obtained with Theoretical Modal Analysis were updated according to the Operational Modal Analysis results. Thus, the current dynamic characteristics of the structure can be obtained due to the assumptions accepted at the design stage, errors in the manufacturing stage and existing structural damages in the structure. The demand/capacity ratio and displacement of modal updated models evaluated.