Straits issue in Lausanne
Lozan'da Boğazlar sorunu
  1. Tez No: 724679
  2. Yazar: FURKAN ZEKİ BAŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, 18.yy'ın sonlarından itibaren bir sorun haline gelen Boğazlar meselesi anlatılacaktır. Meseleyi iyi anlatmak için Boğazlar Sorunu'nun tarihsel gelişimi incelenecektir. Osmanlı'nın Boğazlar bölgesine hakim olması ve mutlak hakimiyet döneminin başlaması ele alınacak, 18. yy'ın sonlarında Ruslar ile girilen savaş neticesinde bu mutlak hakimiyetin zede alması ve sonrasında yaşanan savaşlar incelenecektir. Boğazların uluslararası bir sorun haline gelmesi ve Osmanlı'nın bu bölgeyi korumak için İngiltere ve Rusya ile girdiği ittifaklara değinilecektir. Ayrıca Osmanlı'nın karşılaştığı iç problemlerin birer dış sorun olması da ele alınacaktır. I. Dünya Savaşı ve sonrasında Osmanlı'nın imzaladığı Mondros Mütarekesi'nin Boğazlar üzerindeki etkisine değinilecektir. Milli Mücadele'nin başlaması, Sevr Antlaşması ve son olarak da Lozan Antlaşması incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the issue of the Straits, which has become a problem since the end of the 18th century, will be explained. In order to explain the issue comprehensively, the historical development of the Straits Issue will be examined. The Ottoman domination of the Bosphorus region and the beginning of the period of absolute domination will be discussed. The damage to this absolute domination as a result of the war with the Russians at the end of the 18th century and the wars that followed will be examined. The Straits becoming an international problem and the Ottoman alliances with Britain and Russia to protect this region will be discussed. It will also be discussed how internal problem faced by the Ottoman Empire became an external problem. The effect of the Armistice of Mudros, signed by the Ottomans during and after the First World War, on the Straits will be mentioned. The beginning of the National Struggle, the Treaty of Sevres and finally the Treaty of Lausanne will be examined.