Land use / land cover change detection and the impacts of territorial development plans on the change in Muğla
Muğla'daki arazi örtüsü / arazi kullanımı değişimi tespiti ve mevcut çevre düzeni planının değişim üzerindeki etkisi
- Tez No: 724755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN, DOÇ. DR. SAYGIN ABDİKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ormanlar, atmosferik karbondioksiti dengeleyerek küresel iklim değişikliğini yavaşlatma konusunda hayati önem taşır. Öte yandan tarım alanları 2050 yılına kadar öngörülen 9,7 milyarlık dünya nüfusunu besleyebilme kapasitesiyle aşırı yoksullukla mücadele eder. Bu varlıklar bugün ve gelecek için bu denli önemli olmasına rağmen, başta gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere tüm dünyada küçülme eğilimi göstermektedir. Türkiye'de de birçok büyükşehir, Arazi Örtüsü (AÖ)/Arazi Kullanımı (AK) değişikliği ile karşı karşıyadır. Muğla, eşsiz doğal kaynaklarıyla turizm ve maden sektörlerinin odak noktası haline gelmiş ve dolayısıyla değişimin gözlemlendiği kritik örneklerden biri olmuştur. Bu tez, Muğla'da, 1995'ten 2021'e kadar AÖ/AK elemanlarındaki mekansal-zamansal değişiklikleri ve mevcut Çevre Düzeni Planı'nın bu değişiklikler üzerindeki olası etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak değişim analizinin yapılacağı uydu görüntüleri En Çok Olabilirlik yöntemiyle sınıflandırılmıştır. Sınıflandırmada, orman, seyrek bitki örtüsü, su, tarım ve yapılı çevre olmak üzere beş sınıf kullanılmıştır. Daha sonra Muğla'da 1995'ten 2015'e kadar AÖ/AK değişimini gösteren tematik haritalar oluşturulmuştur. Ardından, mevcut Çevre Düzeni Planı'nın olası etkilerini gözlemlemek için 2005'ten 2021'e AÖ/AK değişimini temsil eden tematik harita oluşturulmuştur. Tematik haritalara göre, değişikliklerin en çok görüldüğü bölgelerden 11 ilgi bölgesi (ROI) belirlenmiştir. Son olarak, ROI'lerdeki Çevre Düzeni Planları incelenmiştir. Sonuç olarak, Muğla'nın artan bir hızla arazi örtüsü elemanlarını kaybettiği görülmektedir. AÖ/AK değişikliklerinin çoğunun mevcut Çevre Düzeni Planı'nda belirlenmiş olduğu söylenebilir. Öte yandan, devam eden madencilik faaliyetlerinin planda yansıtılmadığı görülmektedir. Sürdürülebilir bir gelecek için stratejik planlardan bireysel projelere kadar her düzeyde, güçlü plan hükümleri ve mekansal kararlar ile arazi örtüsü elemanları korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Forests play a vital role in balancing atmospheric carbon dioxide and thereby diminish the pace of global climate change. Agriculture fights against extreme poverty and feeds a projected 9.7 billion people world population by 2050. Although these natural and agricultural lands are so important for now and the future, they have been shrinking all around the world, especially in developing countries. As in some other developing countries, many metropolitan cities face Land Use (LU)/Land Cover (LC) change in Turkey. Muğla is one of the critical cases because of its unprecedented natural assets leading the development of the tourism and the mining sectors. This thesis aims to analyze the spatio-temporal changes in LU/LC elements from 1995 to 2021 and the possible impacts of the current Territorial Development Plan on these changes in Muğla. Firstly, satellite images for change analysis are classified by the Maximum Likelihood Estimation with five classes which are forest, sparse vegetation, water bodies, agriculture, and built environment. Then, thematic maps representing LU/LC change from 1995 to 2015 in Muğla are created. To observe the possible impacts of the current Territorial Development Plan, a satellite image in 2021 is classified, and a thematic map representing the LU/LC change from 2005 to 2021 is generated. According to the thematic maps, 11 Regions of Interest (ROIs) are determined from where the changes are seen the most. Lastly, the Territorial Development Plan in the ROIs is examined. Results show that Muğla has experienced a serious deterioration in land cover elements, even with an increasing pace. An important reason for these changes is that the majority of the LU/LC change is determined by the current Territorial Development Plan. Moreover, the plan has gaps in the representation of ongoing mining activities. Indeed, land cover elements should be conserved through both spatial allocations and strong planning decisions at any scale for sustainable futures.