Japon bıldırcını (coturnix coturnix japonica) karma yemlerinde lavanta tozu kullanımının performans, karkas özellikleri ve et kalitesi üzerine etkileri
The effect of lavender powder on growth performance, carcass characteristics and meat quality of japanese quails (coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 724779
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CANOĞULLARI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada bıldırcın karma yemlerinde antibakteriyel, antifungal, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip lavanta tozunun (lavandula angustofolia) bıldırcınlarda performans, karkas özellikleri ve etin raf ömrü üzerine etkisi incelenmiştir. Deneme sonunda grupların canlı ağırlık kazancı, yemden yararlanma oranı ve yem tüketimi değerleri gruplarda önemli bulunmamıştır. Deneme gruplarında karkas verimi, but, göğüs sırt, iç organ oranları ve karın yağ miktarının lavanta tozu katkısından etkilenmediği belirlenmiştir (P>0.05). Karkas parametrelerinden sadece kanat ve boyun oranları bakımından farklılık bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of lavender powder (lavandula angustofolia), which has antibacterial, antifungal, anti-inflammatory and antioxidant properties in quail compound feed, on performance, carcass characteristics and shelf life of meat in quails was investigated. During the experiment (0-5 weeks), there was no difference in feed consumption, body weight gain and feed conversion ratio of the groups (P>0.05). It was determined that carcass yield, thigh, back, visceral ratios and abdominal fat amount were not affected by the lavender powder additive in the experimental groups (P>0.05). Among the carcass parameters, only wing and neck ratios differed (P0.05).