Japon bıldırcınları (coturnix coturnix japonica) karma yemlerine polen ilavesinin büyüme performansı, karkas özellikleri ve et kalitesi üzerine etkisi
The effect of pollen supplementation to japanese quails (coturnix coturnix japonica) diets on growth performance, carcass characteristics and meat quality
  1. Tez No: 724778
  2. Yazar: ERDİ SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CANOĞULLARI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) karma yemlerine arı poleni ilavesinin performans, karkas parametreleri ve et kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmada 240 adet bıldırcın civcivleri 4 gruba ayrılmış ve her grup 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Araştırmada karma yeme % 0, 0.5, 1.0 ve 1.5 oranında bal arısı polen tozu eklenmiştir. Araştırma sonunda yem tüketimi, canlı ağırlık kazancı ve yemden yararlanma oranları bakımından gruplar arasında istatistiki olarak önemli farklılık belirlenmemiştir (P>0.05). Grupların karkas özelliklerinden sadece karkas randımanı ve göğüs oranı bakımından gruplar arasında istatistiki olarak farklılık bulunmuştur (P0.05). But eti ve deri L a b değerleri gruplar arasında farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of adding bee pollen to Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) compound feed on performance, carcass parameters and meat quality. For this purpose, 192 quail chicks were divided into 4 groups and each group was formed from 4 replications. In the study, honey bee pollen powder was added to the mixed feed at a rate of 0, 0.5, 1.0 and 1.5%. At the end of the study, no difference was found between the treatment groups with pollen powder in terms of feed consumption, live weight gain and feed conversion rates (P>0.05). Only carcass yield and breast ratio were statistically different between the groups in terms of carcass characteristics (P0.05). Leg meat and skin L a b values did not differ between groups. While there was no difference between the groups in terms.