Türkiye'de enterkonnekte sistemin çökmesi durumunda Bartın ilinin şebekeden bağımsız acil durum beslenmesi
In case of a collapse of the interconnected system in Turkey, the emergency supply of Bartin province, independent of the network
  1. Tez No: 724798
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektrik enerjisine ihtiyaç tüm dünya da her geçen gün artmakta petrol, doğalgaz gibi üretim kaynakları yerine sürdürülebilir ve çevre dostu alternatif kaynaklara yani yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmaktadır. Enerji üretimini etkileyen önemli faktörlerden birisi de dağıtım şebekesindeki oluşan kayıplardır. Kayıpları önlemek adına enerjinin üretilen noktada tüketilmesi önerilmektedir. Ülkemiz de enterkonnekte sistem kullanılmakta ve herhangi bir sorunda şebekenin enerjisiz kalmaması için bu noktada dağıtık üretim kaynakları devreye girmekte olup, şebekeye entegre edilmesi durumunda yaşantımızı kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Enterkonnekte şebekenin çökmesi durumunda acil beslenmesi gereken kritik yükler bulunmaktadır. Çalışma da iletim şebekesinin çökmesi durumunda Bartın ilinde acil besleme gereken kritik yüklerin dağıtık üretim tesislerinin dağıtım şebekesine entegre edilmesiyle beslemesi yapılmıştır. Bartın ilinin dağıtım şebekesi Digsilent Power Factory analiz programı kullanılarak modellenmiştir. Simülasyonda yük akış analizi, gerilim ve frekans kontrolleri yapılarak gerekli analizler yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda Bartın ili dağıtım şebekesin de acil yüklerin olduğu fiderlerde izole ada modu oluşturulmuş ve yüklerin besleme sırası belirlenerek Bartın ilindeki dağıtık üretim tesislerinin toplam kurulu gücün kritik yükleri beslemeye yeterli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The need for electrical energy is increasing day by day all over the world, and instead of production sources such as oil and natural gas, there is an increasing tendency towards sustainable and environmentally friendly alternative sources, namely renewable energy sources. One of the important factors affecting energy production is the losses in the distribution network. In order to prevent losses, it is recommended that the energy be consumed at the point where it is produced. An interconnected system is used in our country, and distributed generation resources come into play at this point in order to prevent the grid from being without energy in case of any problem, and it is thought that it will make our life easier if it is integrated into the grid. There are critical loads that need to be fed urgently in case the interconnected network fails. In case of a collapse of the transmission network in the study, critical loads that will be fed urgently in the province of Bartın will be fed by integrating the distributed generation facilities into the distribution network. The distribution network of Bartın province was modeled using the Digsilent Power Factory analysis program. In the simulation, necessary analyzes were made by performing load flow analysis, voltage and frequency controls. As a result of this study, isolated island mode was created in the feeders with emergency loads in the distribution network of Bartın province, and the feeding order of the loads was determined, and it was seen that the total installed power of the distributed generation facilities in the province of Bartın was sufficient to feed the critical loads.