Fantastik sinemada görsel efekt kullanımı ve alternatif bir jenerik tasarımı uygulaması
Visual effetcs in fantastic cinema and alternative title sequence design
  1. Tez No: 724799
  2. Yazar: SEDEF SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSAN KORUCU TAŞOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma sinema filmlerinde kullanılan görsel efektlerin, kurgulanması ve teknik açıdan hayata geçirilmesi ve bu uygulamanın sinema sanatına olan etkilerini konu edinmektedir. Grafik tasarımda önemli bir yere sahip görsel efektlerin, sinema sektöründeki öneminin kavranması açısından incelenmesini kapsamaktadır. Bu araştırmada, sinemanın ilk yıllarından yola çıkarak görsel efekt teknolojilerinin tarihsel gelişimi ve günümüzdeki durumu ortaya konulmuştur. Görsel efekt teknolojilerinin sinemada bir anlatım aracı olarak kullanımına değinilmiş ve fantastik sinema ile görsel efekt uygulamalarının arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, fantastik sinema türünün tarihsel gelişim süreci, fantastik sinemanın yaratım sürecinde bir gösterge olarak rol oynayan görsel efekt uygulamalarının fantastik sinema üzerindeki etkilerini inceleyerek seçilen sinema örneklerinin analizini yapmaktır. Sinema sanatında kullanılan görsel efekt tasarımı, efektlerin uygulanış biçimlerini göstermek, kullanılan görsel efekt tasarımlarının olduğu fantastik sinema filmlerini analiz ederek konu hakkındaki akademik literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışmanın kavramsal çerçevesini belirlemek üzere ilk olarak“literatür taraması”yapılmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden ''göstergebilimsel'' yöntem kullanılmıştır. Aynı zamanda bu araştırma yöntemi, sinema filmlerinde dijital olarak izleyiciye sunulan görüntülerin çözümlenmesinde film çözümleme tekniği incelemesinde kullanılmaktadır. Bu araştırma dünya çapında bilinen 2000 – 2021 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta vizyona girmiş ve ''En İyi Görsel Efekt'' dalında ödül almış filmler ile sınırlıdır. Veri toplama sürecinde The Matrix, Spider – Man 2, The Curious Case of Benjamin Button, Avatar, The Jungle Book, Ex Machina, Blade Runner 2049 ve Tenet filmleri incelenmiştir. Filmin künyesi, konusu, jenerik ve görsel efekt olarak dört başlığa ayrılmıştır. Buna bağlı olarak Tenet filmi için jenerik tasarımı yapılmıştır. Sonuç olarak; görsel efektlerin, fantastik sinema üzerindeki katkısı incelenmiştir. Zaman, maliyet, anlatım gibi birçok açıdan görsel efektlerin fantastik sinema ile ayrılmaz bir ikili olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the editing and technical implementation of visual effects used in motion pictures and the effects of this application on the art of cinema. It covers the study of visual effects that have an important place in graphic design in terms of understanding their importance in the cinema sector. In this research, the historical development and the current state of visual effects technologies based on the early years of cinema have been revealed. The use of visual effects technologies as a decipherment tool in cinema has been mentioned and the relationship between fantastic cinema and visual effects applications has been researched. The purpose of this research; to investigate the historical development process of the fantastic cinema genre. To analyze the selected cinema examples by examining the effects of visual effects applications that play a role as an indicator in the creation process of fantastic cinema on fantastic cinema. A review of the academic literature on the subject has been conducted by analyzing the visual effects design used in the art of cinema, showing the ways in which effects are applied, and the fantastic motion pictures with visual effects designs used. In order to determine the conceptual framework of this study, a“literature review”is first conducted. The ''semiotic' method, one of the qualitative research methods, was used in this reasearch. At the same time, this research method is used in the study of the film analysis technique in the analysis of images presented to the viewer digitally in motion pictures. This research is limited to the films known worldwide that were released in the United States and the United Kingdom between 2000 and 2021 and received the award for 'Best Visual Effect'. During the data collection process, The Matrix, Spider –Man 2, The Curious Case of Benjamin Button, Avatar, The Jungle Book, Ex Machina, Blade Runner 2049 and Tenet films were examined. The analysis method is divided into four headings as the film's imprint, subject, generic and visual effects. Accordingly, the generic design for the Tenet film has been made. As a result, the contribution of visual effects on fantastic cinema has been researched. In many respects, such as time, cost, narration, it is understood that visual effects are an inseparable duo with fantastic cinema.